<p>Míg 2014-ben még a Smer politikusai kommunikáltak a legfélrevezetőbben és legagresszívebben, 2015-ben már megelőzte őket az SNS. A Bisnode tanácsadó és adatfeldolgozó társaság 8 párt kommunikációját vizsgálta, a legjobb eredményt a Híd szerezte.</p>
Az SNS a leginkább félrevezető párt
Tízezer szóból csaknem 420 sorolható az irracionális, azaz a szélsőséges pártokra jellemző kommunikáció kategóriájába az SNS-nél, mutat rá a Bisnode felmérése. A felmérés azt kutatta, a nyolc legerősebb politikai párt hol foglal helyet a mérsékelt – radikális – szélsőséges skálán. Az irracionális, azaz nem észérveken alapuló kommunikációba azokat a kifejezéseket sorolták, amelyek agresszivitáson, illúziók táplálásán, dogmatizmuson, a közösségiséggel való visszaélésen, az ideológiai gondolkodáson, a drámaiságon és a jelképek túlzott használatán alapulnak.
Eszerint 2015 februárja és 2016 februárja között az SNS volt a legirracionálisabban kommunikáló párt, míg a legracionálisabb kifejezéseket a Híd használta. „A Híd kedvező eredménye abból ered, hogy magyar pártról van szó, amely törekszik a szlovák lakossággal való jó kapcsolat megtartására, így előtérbe helyezi a mérsékelt kommunikációt” – véli Milan Petrák, a Bisnode elemzője. A második legmérsékeltebb párt a Sieť, a dobogó harmadik helyét pedig Ján Figeľ KDH-ja foglalja el.2014-hez képest érdekes módon mérséklődött a Smer kommunikációja, a menekültválság agresszív kezelése ellenére is. Ami azagresszivitás faktorát illeti, Robert Fico pártja kenterbe veri a többieket, a többi mutatóval azonban kompenzálja ezt az „előnyét”. A Smernél is irracionálisabban kommunikál két ellenzéki párt, az SaS és a nem éppen megfontolt kommunikációjáról híres Igor Matovič vezette OĽaNO, amelyek az ideológiákon alapuló kifejezések használatában a legerősebbek, a leginkább dogmatikusan kommunikáló párt pedig az SDKÚ.
Danko lehagyta a Smert
A Smer már nem a legszélsőségesebben kommunikáló párt, Ficóékat 2015-ben megelőzte Andrej Danko SNS-e. Habár a Danko-féle SNS kampányszlogenje épp a szakszerűséget emeli ki a párt egyik erényeként, a Bisnode vállalat felmérése azt mutatja, Dankóék kommunikációja minden, csak nem szakszerű.
Az SNS leginkább a menekültválság kapcsán „keményített be”, kommunikációja ennek kapcsán vált igazán szélsőségessé. „A Szlovák Nemzeti Párt ráérzett a lehetőségre, hogy megszólíthatja a lakosság azon részét, amely fenyegetettnek érzi magát a migrációs válság miatt – magyarázza az eredményt Milan Petrák, a Bisnode elemzője. – Az SNS tehát élesebben kezdett el kommunikálni, a migránsokat és az EU-t a nemzeti identitást és hagyományokat fenyegető veszélyként állítja be.” A Smer ugyan szintén figyelmeztet a migránsok beáramlásának veszélyeire és kritizálja az EU-t, ám ezt az SNS-hez képest sokkal mérsékeltebben teszi, állapítja meg Petrák. Más pártokkal összevetve a Smer agresszívabban támadja az újságírókat, teszi hozzá az elemző. „Még ha a Smer retorikája ezen a téren agresszív is, nem megy el olyan messzire, hogy a médiumokat a »nemzeti értékek veszélyeztetőjének« pozíciójába állítsa” – állítja Petrák.
A Bisnode felmérte azt is, mely kifejezéseket használják kommunikációjukban a pártok. A Híd esetében a következő kifejezések végeztek az élen: alkalmatlanság, cinikus, észszerű, igazságosság, populizmus. A Smer leggyakrabban használt kifejezései: hazugságok, korrekt, manipuláció, objektív, tendenciózus. Az SNS „kedvenc” kifejezései pedig a következők: alkalmatlanság, büszkeség, hagyományok, identitás, manipuláció, nemzet, szégyen. A nem éppen visszafogott kommunikációjáról híres Igor Matovič vezette OĽaNO leggyakrabban használt kifejezései meglehetősen vegyesek: alkalmatlanság, csaló, ellenség, fejlődés, környezet, támadás, tisztességesen.
Az OĽaNO „észszerűtlenségi indexe” viszonylag magas: kommunikációja a Bisnode felmérése szerint szélsőségesebb, mint a Smeré. Ugyanez igaz más jobboldali pártokra, így az SaS-re és az SDKÚ-ra is. Ezek a pártok a dogmatizmusban még az SNS-t is felülmúlják. A dogmatizmus a felmérés értelmezése szerint akkor áll fenn, amikor egy párt nagy kényszert érez „megmenteni a világot”, és olyan kifejezéseket használ, mint az abszolút, határozottan, minden, mindenki stb.
A felmérésben a pártok által publikált, kritikus hangnemű, figyelmeztető és a kritikákra reagáló cikkeket és a pártok vezető képviselőinek blogbejegyzéseit vették górcső alá, 2015 februárjától 2016 februárjáig. A felmérés szerint a Híd megvédte a legmérsékeltebb párt címét: már 2014-ben is Bugárék kommunikáltak a legkevésbé szélsőségesen. A felmérés ugyanakkor nem vizsgálta a kisebb parlamenten kívüli pártokat, így az MKP kommunikációjával sem foglalkozott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.