„Történt ugyanis, hogy …személyes látogatást is tettem nála Zsélyben. Gondolván: olyan testi és lelki állapotban találom, hogy tud némi eligazítást adni. Nem tudott.
Az istenáldotta költő
Mindenesetre, így, önmagában sem szokványos monográfia-végszó, amit olvasunk, ám ha meggondoljuk, hogy írója nagybeteg-látogatóba megy Zsélybe, a nem is tudom, hányadik műtét után, s a fotói ijesztő valósága okozta döbbenettel birkózik s fejezi be a monográfiát, ám az igazi s megsokszorozódott döbbenet az, hogy mi, akik olvassuk a könyvet, tudjuk, hogy a meglátogatott költő — hála ama benne lakozó s neki súgó Istennek — máig birkózik Súgójával (lássuk, Uramisten, mire megyünk ketten!), ellenben a húsz évvel ifjabb monográfusa immár több mint egy éve a földben.
Korunkban nincsenek tragédiák, hangzik a közhely, s ha csak ez „ujjnyi vékony könyvecske” íróját s protagonistáját nézzük, hát ugyan el tudunk-e képzelni nagyobb tragédiát, mint épp a két kisebbségi magyar szellem sorsát? Van abban valami sorsszerű, hogy a Zs. Nagy Lajosról szóló első monográfiát éppen Dusza István írta meg, első és egyetlen irodalomtörténészi tettként, hisz tudtommal színházi naplóján s tárcaregényén kívül más önálló könyve nem jelent meg máig. Ha igaz, hát akkor ezzel az ujjnyi vékony könyvecskével vonul be, Nagy Lajos segítségével a Parnasszusra.
Aztán itt van maga a protagonista: Zs. Nagy Lajos. Aki a szó szoros értelmében a szemünk láttára vonul be még életében — s közülünk elsőként — a halhatatlanságba. Pedig hát a kezdetek kezdetén tőle várta ezt el bárki a legkevésbé. Tőzsér a minap nyilatkozta a pesti rádióban komáromi gimnazista éveik kapcsán, hogy Zs. (akkor még csak Nagy Lajos) milyen konvencionális versekkel kezdte. S még később, az antológia s az első kötet idején sem látszottak oroszlánkörmei. Aztán jött a Tériszony, melyre Tőzsér úgy emlékszik vissza, hogy Zs. ezt fogadásból írta, mondván, hogy ő ilyen modern verseket akár naponta tud írni. És írt. S az ifjabb nemzedékek, úgy tetszik, az ő hangjára rezonálnak.
Emlékszem, már évekkel-évtizedekkel ezelőtt nyilatkozta — ha jól emlékszem — Varga Erzsi, hogy jelentős költő több is van irodalmunkban, de istenáldotta tehetség csak egy: Zs. Nagy Lajos. S ez az istenáldottság gyökeret vert magában Nagy Lajosban is, aki egy interjújában azt nyilatkozta, hogy neki tulajdonképpen az Isten súg. S ez megint csak úgy szárnyra kapott, hogy Dusza voltaképpen erre a maximára építi föl egész monográfiáját. S ebben nincs is semmi hiba. A hiba ott van, hogy az istenáldottságon túl mást is elhitt Lajos. Azt is például, hogy az istenáldotta költőnek elég mindent ráhagynia Istenre, az majd úgyis megsúgja, mi a teendő. S óriási tehetségét végül is nem tudta kifuttatni, azaz rajongói óhaja ellenére életműve ugyanolyan torzó marad(t), mint amilyen egy másik istenáldotta tehetségünké: Kovács Magdáé.
Mert a Tériszony máig a csúcs maradt. Igaz, ez hatvannyolcban jelent meg, s hatvannyolc után aligha ugrálhatott a költő, hiába hivatkozott akár az Istenre is, csak azt írhatott, amit a cenzúra megengedett, mert hisz Lajos egyre inkább rákényszerült az írásra, mégpedig a közölhető írásokra, hisz az asztalfiókból nem lehet megélni. S így különösen töredékekben szétszórt, napi penzumokba kényszerült prózáját sajnálhatjuk. Mégis, mindezek ellenére — nemcsak Dusza állítja, de végül is ő véste kőbe: Zs. Nagy Lajos nemzedékünk és a cseh/szlovákiai magyar költészet egyik klasszikusa.
Cselényi László
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.