Az elemzés rámutat arra, hogy a 2008-tól 2017-ig tartó időszakban nem mutattak ki semmilyen kapcsolatot a befektetési segítség és a régiók fejlettsége között. Az NKÚ szerint ráadásul a két legelmaradottabb kerület, a Besztercebányai és az Eperjesi használta ki az egy főre jutó legkevesebb összeget ebből a juttatásból, annak ellenére, hogy itt volt ugyanebben az időszakban a legmagasabb a munkanélküliség. „Ezek a kerületek még az átlagot sem ütötték meg, ami azt mutatja, hogy milyen gyenge a befektetői tevékenység ezeken a helyeken" – hangsúlyozta az NKÚ.
A befektetési segítség legnagyobb része az ipari termelésre irányult (94%), egyúttal ebben a szférában is volt a legtöbb befektetési és munkahely-növelési terv. Ennek ellenére éppen ezen a területen tapasztalták a segítség legkisebb kihasználtságát. „A juttatásban részesülők összesen 21 874 új munkahelyet terveztek teremteni, a legtöbbet a Kassai kerületben, míg a Pozsonyi kerületben csak egy projekt volt, amely megfelelt a befektetési segítségnyújtás kritériumainak" – magyarázták az ellenőrök.
Az NKÚ szerint az ágazati befektetési segítség, azon belül is a gépjárművek és trélerek gyártására szánt segély a leginkább rizikós. Ezen a területen összesen 24 befektetési terv volt, nagyjából 183 millió euró értékben. A legkisebb támogatottság és felhasználás a tudományos kutatás és más tudományos, illetve technikai tevékenység területén volt – két terv összesen 1,5 millió euró értékben. „Az államnak nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie a kis- és középvállalkozások támogatására, különös tekintettel a legkevésbé fejlett térségekre" – javasolja az NKÚ.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.