Akár 600 millió eurót is veszíthet Szlovákia

Pozsony |

<p>&nbsp;A 2008-ban kezdődött válság az eurózóna több tagországát is a padlóra küldte. Óriásira duzzadt államadósságuk kezelésére euró százmilliárdokat használt fel az EU. Az Ineko gazdaságkutató intézet 12 gazdasági és pénzügyi szakembert kérdezett meg, hogy mennyi esély van a pénz visszafizetésére.</p>

Az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap, az IMF eddig összesen mintegy 380 milliárd eurós összegben hitelezte az eurózóna legnagyobb bajban lévő országait. A válság kitörése után, 2010-ben két ideiglenes mentőövet hoztak létre, az egyik az unió összes országának megsegítését (EFSM), a másik (EFSF) kizárólag az eurózóna tagjainak megsegítését szolgálja. Ezek együttesen mintegy egymilliárd euró kezelésére voltak hivatottak – egy részét az IMF, a Nemzetközi Valutaalap biztosította.

Ezek azonban megszűnnek majd az idén létrehozott tartós mechanizmus, az ESM beindulásával. Ez mintegy 700 milliárd eurós csomaggal rendelkezik. Szlovákia az EFSF-ben 1 százalékkal részesedik, az ESM-ben valamivel alacsonyabb mértékben, 0,82%-ban vállal szerepet. Az ESM azért kockázatosabb és költségesebb vállalkozás, mivel ebben nem csak kezességet kell vállalni, hanem készpénzt is be kell fizetni, Szlovákiának 659,2 millió eurót.

Az eddigi támogatások

Eddig három ország, Görögország, Portugália és Írország részesült uniós segítségben valamelyik támogatási mechanizmus igénybevételével. A legnagyobb összeget Görögország kapta, összesen 239 milliárd eurós keretet hagytak jóvá számára, két csomagban. Az első csomagban Szlovákia nem vállalt szerepet, a 2010-es választások után a Radičová-kormány visszautasította, hogy a „felelőtlen” Görögországnak pénzt adjon, vagyis az első, 110 milliárd euró nagyságú görög csomag nem terheli Szlovákiát. A második görög csomag, valamint a Portugáliának és Írországnak nyújtott támogatás azonban már igen, ezek összköltsége közel 270 milliárd euró (ebből az IMF vállalt magára 68,5 milliárdot).

Mennyit kapunk vissza

Az Ineko elemzői szerint az ideiglenes csomagok megtérülése mintegy 70 százalékos lesz, de országonként jelentős eltérések várhatóak. Az Ineko által megszólított elemzők Írországot tartják a legjobb adósnak, sok szakértő szerint a neki nyújtott támogatást teljes egészében visszafizeti, az elemzők átlaga is azonban 92%, vagyis legfeljebb 8 százalékos veszteségget valószínűsít.

Görögország és Portugália már rosszabb adós, habár Portugália sokkal jobb Görögországnál. „Figyelembe véve Görögország magas államadósságát és gazdaságának növekedési ütemét, úgy vélem, hogy az első és a második csomag meghatározó részére keresztet vethetünk” – állítja Peter Goliaš, az Ineko igazgatója. Az elemzők szerint Görögország az első csomagot 37, a másodikat 48 százalékban fizeti majd vissza, Portugália esetében pedig 75 százalékos megtérüléssel számolnak. Ha csak az eddig felhasznált mintegy 200 milliárd eurót – az IMF pénzét nem számolva – vesszük figyelembe, akkor Szlovákia kára a mintegy 1 százalékos részesedés, és 71 százalékos átlagos megtérülés esetén mintegy 580 millió euró lesz.

Még több adós

A lista viszont alighanem bővülni fog. Hónapok óta fenyeget, hogy Spanyolország is uniós mentőövet kér mintegy 100 milliárd euró értékben, és kisebb, néhány milliárdos támogatásra várhatóan igényt tart majd Ciprus és Szlovénia is. Ők a tartós mechanizmusból, az ESM-ből kapják majd a támogatást, ennek átlagos megtérülési szintjét 81 százalékra becsülik az elemzők. „Spanyolországra még hosszú út vár a krízis végéig, de a kölcsönének vissza nem fizetése komoly arculatvesztéssel járna az ország számára” – indokolja a spanyol kölcsön esetében előrejelzett viszonylag alacsony, 21 százalékos veszteséget Michal Lehuta, a Trend Analyses elemzője. Úgy véli azonban, hogy ha az ESM-ből származó támogatás nem számít majd be az államadósságba, hanem Spanyolország esetében például csak a bankok tartozását növeli, akkor nagyobb lehet a veszteség aránya. Főleg abban az esetben, ha a kölcsönt a pénznyomda beindításából, nem pedig a tagországok befizetéseiből fedezik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?