<p>A 319 menekült csak a kezdet, akár több ezer vagy még ennél is több menedékkérőt is letelepíthetnek Szlovákiában, ha az Európai Unió tagállamainak többsége így dönt.</p>
Akár 15–20 ezer menekült is érkezhet
Pozsony |
Az Európai Bizottság a múlt héten terjesztette be a menekültkvótákkal kapcsolatos tervezetét, ma fognak tárgyalni a javaslatról az országok külügyminiszterei. A végső döntés a kormányfőket tömörítő Európai Tanács júniusi ülésén születik meg, ám már ma komoly csata várható. Nem ebben egyeztünk meg korábban – figyelmeztet Miroslav Lajčák. A külügyminiszter a Pravdának adott interjút, ebben a menekültkvótákról is kérdezték. „Az Európai Bizottság javaslata nem több egy vitaalapnál. Eltér viszont attól az iránytól, amelyet a kormányfők elfogadtak. Erre természetesen rá fogok kérdezni” – fejtette ki Lajčák. A miniszter szerint a korábbi egyezség arról szólt, hogy a menekültek befogadása önkéntes alapú lesz. Részleges önkéntességA tervezet ugyanakkor – amint azt az Európai Bizottság szlovákiai képviselete elismerte – csak részben számol az önkéntességgel. Szíriai, szudáni menekülttáborokból hoznának összesen 20 ezer menekültet, közülük a brüsszeli kvóta szerint 319-et kapna (1,6%) Szlovákia – ha a kormány beleegyezik. Van viszont egy másik kvóta is, amely a már az unió területén lévő menedékkérők EU-n belüli „újraelosztásáról” szól. Azt még nem tudni, összesen hány menekültre vonatkozna a program (tavaly több mint 600 ezren érkeztek az EU-na), a kvóta viszont már megvan: ezeknek az 1,78%-át kapná Szlovákia, ha ezt jóváhagyja az uniós kormányfők minősített többsége – ebben az esetben már nem lehet tiltakozni. Mennyi az 55%?A minősített többség azt jelenti, hogy a tagállamok 55%-a (vagyis a gyakorlatban a 28 tagállamból legalább 16) a javaslat mellett szavaz, s a javaslatot támogató tagállamok az EU teljes népességének legalább 65%-át képviselik. Mivel a nagy tagállamok többsége (a 82 milliós Németország, valamint a 60 milliós Olaszország és Franciaország) jól járnának a kvótákkal, a 65%-os kitétel valószínűleg teljesül a szavazásnál, csak az a kérdés, hogy sikerül-e Merkeléknek legalább 16 miniszterelnöki voksot szerezniük. A kvótákért leginkább a németek harcoltak, tavaly ugyanis a több mint 600 ezer menekült bő harmada náluk kötött ki. A német bevándorlási és menekültügyi hivatal előrejelzése alapján pedig az év végéig 400 ezer új kérelmet adnak be, vagyis a kérelmek száma a kiugróan magas tavalyi szinthez képest megduplázódik. 178 vagy 15–20 ezer?A politikai taktika része lehet, hogy a belső menekült-elosztási rendszer tervezetéhez Brüsszel nem rendelt számokat, ezt csak akkor akarják megtenni, ha a tagállamok elfogadják a kvótákat. Különbség viszont, hogy 10 ezer menekültet osztanak szét – ebben az esetben Szlovákia 178-at kapna –, vagy az összes érkezőt – ez esetben 15–20 ezer menedékkérőt küldhetnének Szlovákiába. A közép-európai kormányok többségének nem tetszik az uniós tervezet – ám kérdéses, Brüsszelben milyen hangot ütnek meg. A két nagy uniós pártcsalád – a néppárt és a szocialista párt, ők adják az EU-s kormányfők többségét – támogatásáról biztosította a menekültkvótákat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.