A parlament eltörölheti az amnesztiákat

Pozsony |

<p>A képviselők elfogadták az alkotmánymódosítást, mely lehetővé teszi a mečiari amnesztiák eltörlését.</p>

Megszavazta a parlament azt a koalíciós alkotmánytörvényt, mely lehetővé teszi a parlamentnek a mečiari amnesztiák határozatban való eltörlését, illetve feljogosítja az Alkotmánybíróságot, hogy ezt a határozatot felülbírálja. A mečiari amnesztiák és Michal Kováč volt államfő kegyelmi rendeletének eltörlésére vonatkozó határozatról később szavaz a plénum.

A Smer–SNS–Híd-koalíció által beterjesztett alkotmánytörvényt 146 jelen levő képviselő közül 124 támogatta, 3-an ellene szavaztak, 7 tartózkodott, 12 pedig nem szavazott. A koalíciós képviselők mellett a Sme rodina volt és jelenlegi, valamint az OĽaNO–NOVA képviselői is támogatták az alkotmánytörvényt, amely mellett voksolt az SaS néhány képviselője is. Ellene szavazott: Simon Zsolt (független), Anton Hrnko (SNS) és Natália Grausová (Kotleba–ĽSNS).

Tegnap délelőtt Bugár Béla (Híd) közölte először a plénumban, a koalíció és az ellenzék megállapodott az alkotmánymódosítás elfogadásáról. „Mi nem csak úgy teszünk, mi tényleg meg akarjuk szüntetni az amnesztiákat” – jelentette ki tegnap a Híd elnöke.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"270610","attributes":{"alt":"","author":"TASR-felvétel","class":"media-image","height":"323","title":"Róbert Remiáš édesanyja a parlamentben követte a szavazást","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]

Miroslav Beblavý és a hozzá közel álló hat független képviselő annak ellenére megszavazta a javaslatot, hogy véleményük szerint nem tökéletes és több problematikus pontja is van. „Lucia Žitňanská (Híd) igazságügyi miniszter meggyőzött minket arról, hogy valós szándék van az amnesztiák eltörlésére” – mondta Beblavý. Ugyanakkor hozzátette, Robert Fico, Andrej Danko és Bugár Béla lesz a felelős azért, ha az amnesztiákat végül mégsem sikerül eltörölni.

A szavazás előtt Lucia Ďuriš-Nicholsonová (SaS) bejelentette, nem támogatja az alkotmánytörvényt, végül azonban tartózkodott. A gyorsított eljárást és az Alkotmánybíróság (AB) jogköreinek kibővítését ellenezte, mivel nem bízik néhány alkotmánybíróban.

„Nem értek egyet azzal, hogy ilyen módon szűkítsük a parlament jogköreit. Alibizmusnak tartom, hogy a képviselők a döntéseik utáni felelősséget az Alkotmánybíróságra hárítsák” – magyarázta Simon Zsolt a szavazás előtt. Hozzátette, az amnesztiákra vonatkozó határozatot támogatni fogja.

A képviselők most csak az alkotmány módosítására és az Alkotmánybíróság (AB) jogköreit szabályzó törvény módosítására bólintottak rá. A koalíció szerint erre azért volt szükség, hogy a képviselők eltörölhessék az amnesztiákat, az Alkotmánybíróság pedig jogköröket kapjon ezen döntés felülvizsgálatára. A módosítások Andrej Kiska államfő aláírását és a törvénytárban való megjelenést követően lépnek hatályba. Andrej Kiska nem jelezte előre, hogy ellenezné a koalíciós javaslatot, ezért elképzelhető, hogy akár 24 órán belül aláírja a jogszabályt. A parlament csak ezután kezdi el tárgyalni a mečiari amnesztiák és Michal Kováč kegyelmi rendeletének eltörléséről szóló határozatot, melyhez szintén alkotmányos többség szükséges. A határozatot minden bizonnyal már csak jövő héten fogadja el a plénum, ezek után az AB-nak 60 napja lesz a határozat alkotmányosságának megvizsgálására.

A koalíció és az ellenzék sokáig kereste a közös nevezőt. Abban, hogy ifj. Michal Kováč elrablása és Róbert Remiáš meggyilkolása ne évüljön el, viszonylag gyorsan megállapodtak. Ahogyan abban is, hogy az Alkotmánybíróság (AB) előtti eljárásban Peter Kresák (Híd) és Peter Kubina jogász képviseli majd a parlamentet. Viszont a Technopol-ügyben hirdetett valamennyi kegyelmi rendelet eltörléséről, illetve az AB jogköreinek kibővítésével kapcsolatban nem közeledtek az álláspontok. Az összes kegyelmi rendelet eltörlésében nem tudtak megállapodni. Ha a parlament megszavazza a mečiari amnesztiák és a kegyelmi rendelet eltörlésére vonatkozó határozatot, akkor az Alkotmánybíróságnak 60 napja lesz arra, hogy elbírálja a deklarációt. Ha ez alatt az idő alatt az AB nem hoz döntést a határozatról, az akkor is érvényes lesz.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"270612","attributes":{"alt":"","author":"TASR-felvétel","class":"media-image","height":"332","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]

Délelőtt még tartott a vita az ellenzék és a koalíció közt. A képviselők úgy vitáztak a koalíció alkotmánymódosító javaslatáról, hogy azzal egy időben a házbizottság is tárgyalt az ellenzék és a koalíció közötti egyezség feltételeiről. Grendel Gábor (NOVA) a vita során a Technopol-ügyben hirdetett összes kegyelmi rendelet eltörlésére tett módosító javaslatot. A koalíció azzal érvelt, az összes kegyelmi rendelet azért sem törölhető el, mert az sem ismert, pontosan hány személy részesült ilyen kegyelemben.

Ellenzéki képviselők azt állították, délután is egyeztetni fognak a koalíciós javaslatról, ezzel egy időben a koalíció viszont úgy vélte, már megállapodtak. „Az utolsó formai simításokat végezzük a javaslaton” – közölte Bugár Béla (Híd) a délelőtti felszólalásában. „Csak a koalíciós partnerek kompromisszumos javaslatáról beszélhetünk” – kontrázott szavaira Erika Jurinová (OĽaNO). Az, hogy a képviselők álláspontja nem közeledett, a vitából is világos volt. Bugár szerint az ifj. Michal Kováčra vonatkozó kegyelmi rendelet eltörlését az indokolja, az apja adott kegyelmet fiának. A Híd elnöke az Alkotmánybíróság (AB) jogköreinek kibővítése mellett is érvelt, véleménye szerint ugyanis a jogszabály így vagy úgy, de mindenképpen az AB elé kerül, az érintettek már jelezték, hogy megtámadják azt. Peter Osuský (SaS) viszont azzal érvelt, hogy egyetlen törvény sem tiltja, hogy az elnök kegyelmet adjon a fiának. „Az Alkotmánybíróság jogköreinek kibővítése nélkül pedig 30 képviselőnek arccal és névvel is vállalnia kellene, hogy nem támogatja az amnesztiák eltörlését” – érvelt Osuský.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"270613","attributes":{"alt":"","author":"TASR-felvétel","class":"media-image","height":"308","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]

Az alkotmánytörvény elfogadása lépésről lépésre:

17:23 A parlament elfogadta az alkotmánymódosítást

A parlament 124 szavazattal támogatta a kormánykoalíció alkotmánymódosító javaslatát, melynek célja a mečiari amnesztiák eltölése.

Az alkotmánymódosítás értelmében az Alkotmánybíróságnak 60 napja van arra, hogy megvizsgálja az amnesztiák eltörlését. Vagy megerősíti a parlament döntését, vagy semmissé teszi azt. Ha az Alkotmánybíróság 60 napon belül nem nyilvánít véleményt, a parlament döntése lesz hatályos.

Az alkotmánymódosítást most Andrej Kiska köztársasági elnöknek kell aláírnia, akinek erre maximum 15 napja van. Ezt követően megjelenik a törvények között, majd legalább 30 képviselőnek be kell terjesztenie egy javaslatot a mečiari amnesztiák megszüntetésére. Ezt legalább 90 képviselőnek támogatnia kell, s ha ez megtörténik, a döntés az Alkotmánybíróság elé kerül.

A plénum arról is döntött, hogy a tettek, amelyekre az amnesztiák vonatkoznak, nem évülhetnek el.

15:50 A Beblavý körüli független képviselők is támogatják a javaslatot

A Miroslav Beblavý körül csoportosuló hét független képviselő is támogadja a koalíciós javaslatot. Beblavý nem tartja tökéletesnek a koalíciós javaslatot, de a Lucia Žitňanská igazságügyi miniszterrel folytatott megbeszélés után úgy döntött, támogatja azt.

14:15 Az ellenzék támogatja a mečiari amnesztiák megszüntetéséről szóló koalíciós javaslatot

A megegyezésről Bugár Béla informálta a plénumot. A koalíciós javaslatot támogatja a Sme rodina, a SaS képviselőinek egy része, és valószínűleg az OľaNO-NOVA is.

Ha a javaslat átmegy, a Nemzeti Tanács megszerzi azt a jogot, hogy érvénytelenítse a köztársasági elnök amnesztiáit és kegyelmeit, ha azok ellentmonanak a demokratikus állam alapelveinek. Az Alkotmánybíróságnek ezt követően 60 napon belül át kell vizsgálni ezt a döntést.  

14: 00 Bugár biztos az alkotmánymódosításban

A koalíció és az ellenzék ebéd előtt megegyezett a módosító javaslatban, melyet Peter Kresák, a Híd képviselője készített. A javaslatot azonban Ján Budaj ellenzéki képviselő fogja bemutatni a parlamanetben.

Bugár elmondta, hogy a folyamat során a parlamentet két jogász fogja képviselni: a koalíció részéről Peter Kresák, az ellenzéktől Peter Kubina.

A módosító javaslatban benne van, hogy a tettek, amelyekre az amnesztiák vonatkoznak, elévülhetetlenek. Ez az ellenzék egyik javaslata volt.

A SaS képviselőinek többsége hajlandó támogatni a javaslatot, az OľaNO képviselői még nem nyilatkoztak.

Korábban:

Bugár továbbra is ragaszkodik ahhoz a véleményéhez, hogy a koalíciós javaslat az egyedüli járható út. A Ján Budaj (OĽaNO-NOVA)-féle ellenzéki indítványnak a Híd elnöke szerint most sincs esélye megszerezni a szükséges 90 támogató szavazatot.

"A kormánykoalíció őszintén igyekszik eltörölni az amnesztiákat" - hangsúlyozta Bugár, hozzátéve: meggyőződése, hogy az Alkotmánybíróság nem fogja leállítani a folyamatot.

Erik Tomáš, a Smer képviselője is megerősítette, hogy délelőtt a Kotleba-féle ĽSNS-t kivéve az összes parlamenti párt képviselői aláírtak egy kompromisszumos megegyezést. A közös koalíciós-ellenzéki módosító javaslatot Ján Budaj  (OĽaNO-NOVA) fogja beterjeszteni.

(TASR, SITA, sme.sk)

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?