<p>Anders Fogh Rasmussen szerint Afganisztánban csak akkor lesz nyugalom, ha a NATO egyszerre lesz képes a terroristaellenes akciókra és a felkelők támadásainak kivédésére.</p>
A NATO-nak meg kell erősítenia afganisztáni jelenlétét (fotó+videó)
"Afganisztánban lehetetlen elválasztani egymástól a terroristaellenes, illetve a felkelők elleni műveleteket" - jelentette ki a NATO főtitkára a szervezet kétnapos informális tanácskozása utáni sajtóértekezletén pénteken Pozsonyban.
Rasmussen leszögezte: a NATO-nak meg kell erősítenie afganisztáni jelenlétét, nehogy az ország a terroristák felvonulási területévé váljon. Hangsúlyozta: az afgánokat fel kell készíteni arra, hogy fokozatosan átvegyék a felelősséget az ország biztonságáért.
"Nem egyeztünk meg abban, hogy már meg is kezdjük a parancsnokság átadását. Ehhez még mindig nincsenek meg a feltételek. Az afgán biztonsági erők még nem elég erősek. Azt is hangsúlyozni szeretném, hogyha ez az átadás megtörténik, a NATO nem hagyja el Afganisztánt. A változást az fogja jelenteni, hogy támogató szerepe lesz" - magyarázta el Rasmussen. Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy "nem maradunk ott örökre".
Az afganisztáni helyzetről, illetve az ottani új stratégiáról pénteken tárgyaltak a védelmi miniszterek. Rasmussen megerősítette: figyelmeztette a tagállamokat, hogy az afganisztáni helyzet megoldása nem lesz ingyen, s szükség van új erőforrások keresésére. Megjegyezte: egy NATO-katonára fordított költségek ötvenszer nagyobbak, mint amennyit egy afgán katonára költenek.
Robert Gates amerikai védelmi miniszter a találkozó után úgy fogalmazott, hogy a szövetségesek újabb katonák és civil segítség Afganisztánba való küldésére készülnek. Újabb katonai kontingens kiküldését Stanley McChrystal, a nemzetközi békefenntartók (ISAF)parancsnoka kérte már korábban. A tábornok helyzetjelentése vita tárgya volt. Hozzáférhető értesülések szerint Pozsonyban egyetlen miniszter sem tett olyan kijelentést, hogy országa újabb katonákat küldene Afganisztánba.
Napirendi pont volt az új amerikai rakétavédelmi koncepció, amelyről Gates tájékoztatta a kollégáit. "Az új rendszer megfelelő védelmet nyújthatna mind az amerikai, mind az európai állampolgároknak" - vélte Rasmussen.
A NATO költségvetéséről még csütörtökön este tárgyaltak a miniszterek - közölte Szekeres Imre, magyar védelmi miniszter az MTI tudósítójával.
"A vitában világossá tettem, hogy nem egy pillanatnyi, hanem egy elhúzódó válsággal állunk szemben, tehát stratégiai természetű kérdés, hogy a NATO milyen választ ad erre a finanszírozási kihívásra, hiszen minden állam olyan helyzetbe került, hogy nem tudja növelni védelmi kiadásait" - mondta a miniszter, aki német és olasz kollégájával együtt közös megoldási elképzelést is előterjesztett.
"A megoldást magyar részről abban látjuk, hogy prioritásokat állítsunk fel, tehát ha szükséges, akár programokat is ütemezzünk át, vagy hagyjunk el. A NATO költségvetésének, a közös feladatoknak az iránya az kell hogy legyen: erősítsük a tagállamok haderejének bevethetőségét és fenntarthatóságát a műveletekben" - húzta alá Szekeres Imre
Megjegyezte: Magyarország támogatja az új amerikai rakétavédelmi elképzeléseket.
Magyarország változatlanul elkötelezett mind Afganisztán, mind a szövetségesek iránt, ezért azokat a feladatokat amelyeket vállalt, megtartja. "Változatlanul visszük tovább az újjáépítési csoportot, amelyhez egy macedón alakulat is csatlakozni fog. Változatlanul ellátjuk a mentorszerepet egy afgán zászlóalj mellett" - fejtette ki a miniszter. Hozzátette: "Új feladatot Magyarország már csak speciális területen vállal. Egyebek között részt vesz az afgán helikopterpilóták és műszaki alakulatok kiképzésében."
"Magyarország nem a létszámot kívánja növelni Afganisztánban, hanem új minőséget kíván adni jelenlétének" - húzta alá Szekeres Imre az MTI-nek nyilatkozva.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.