A környezetvédelem a pártprogramok peremén

környezetvédelem
Pozsony |

A Greenpeace szervezet a választás előtt értékelte a politikai pártok környezetvédelmi programját. Az aktivisták hangsúlyozták, hogy egyik párt sem rendelkezik eléggé céltudatos klímakímélő programmal, holott ez a 21. század egyik legnagyobb kihívása.

A környezetvédelmi problémák az utóbbi néhány évben a figyelem középpontjába kerültek, az Európai Unió és az ENSZ csúcstalálkozóinak egyik legvitatottabb témájává vált a klímaválság. Ennek ellenére gyakran jelennek meg olyan vélemények, miszerint a politikai vezetők nem tudatosítják igazán a probléma súlyosságát. Erre példa a tavaly decemberi madridi klímacsúcs, melyen számottevő áttörést ismét nem sikerült elérni. Ezért is lehet fontos szempont, hogy az egyes pártok a választás előtt hogyan viszonyulnak a klímaválságot érintő legaktuálisabb kérdésekhez.

Aki ez alapján szeretné kiválasztani, melyik pártra adja le voksát a szombati parlamenti választáson, az bajban lesz, ugyanis a legtöbb párt választási programjában nem kapott prioritást a környezetvédelem. Legalábbis erre a következtetésre jutott a Greenpeace, amely további nyolc szlovákiai környezetvédelmi szervezettel együttműködve értékelte a pártok környezetvédelmi programját. Az aktivisták elsősorban azt emelték ki, hogy az elérhető 32 pontot egyik pártnak sem sikerült megszereznie.

„Egyik párt sem kapta meg a lehető legjobb értékelést, mivel egyiküknek sincs elegendően céltudatos programja a klímaválság kezelésére”

– jegyezték meg az elemzők. 

tab

A legmagasabb pontszámot a PS/Spolu koalíciónak sikerült megszereznie, összesen 28 pontot. A Greenpeace pozitívan értékelte, hogy a pártnak „kidolgozott és átgondolt” környezetvédelmi programja van, amely a klímaválságot a jelenkor egyik legnagyobb problémájának tekinti. A PS/Spolu a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését és a megújuló energiaforrások támogatását hangsúlyozza, egyebek mellett olyan intézkedésekkel, mint a környezetbarát mezőgazdaság anyagi támogatása, a környezettudatos nevelés szorgalmazása, valamint a tömegközlekedés megerősítése. A szervezet ugyanakkor negatívan értékelte, hogy a párt nem fordít elegendő figyelmet az állati eredetű termékek előállításának csökkentésére, valamint azt is hiányolták, hogy a progresszívak nem dolgozták ki elég részletesen a szénbányászat leállításával kapcsolatos intézkedéseket sem. 

A második helyen holtverseny alakult ki a Za ľudí és a Sme rodina között, mindketten 25 pontot szereztek. A szervezet szerint dicséretes, hogy mindkét párt komolyan veszi a környezetvédelmet, ugyanakkor egyikük programja sem olyan részletesen kidolgozott, mint a PS/Spolu koalícióé. A harmadik helyen az OĽaNO szerepel, egy ponttal maradtak el az előttük végző két párttól.

Érdekes

Környezetvédelmi kihívások

A Greenpeace a felmérésben olyan szempontokat vett figyelembe, mint a karbonsemlegesség elérése vagy a megújuló energiaforrások. A karbonsemlegesség tulajdonképpen annyit jelent, hogy az Európai Unió szeretné visszafogni a szén-dioxid-kibocsátásának mértékét az egyes tagországokban, hiszen egyebek mellett ez a gáz felel a globális felmelegedésért. Szén-dioxid keletkezik a hagyományos, szén alapú energiaforrások égésekor, ilyenek például a fa, a kőszén, a kőolaj vagy a földgáz. A cél, hogy ezeket az anyagokat megújuló energiaforrásokra (szél-, nap- és vízenergia) cseréljék, ezáltal csökkentve a légszennyezést. (Origo)

Közepes a Híd

Az OĽaNO-t a Híd környezetvédelmi programja követi, 23 pontot sikerült összegyűjteniük. Az elemzők kiemelték, hogy a Bugár Béla vezette pártban nagy figyelmet fordítanak a megújuló energiaforrások és a kisebb gazdák támogatására, ugyanakkor a globális felmelegedéssel kapcsolatos problémákkal – mint például az üvegházhatású gázok csökkentése – már kevésbé foglalkoznak.

Nem értékelték az MKÖ-t

A Hídhoz hasonlóan szintén 23 pontot szerzett a KDH és a Dobrá voľba is. Érdekesség, hogy az SaS mindössze 20 pontot szerzett, ezzel jócskán elmaradt a többi párttól, holott Sulíkék egyik gyakran hangoztatott szlogenje, hogy ők rendelkeznek a legaprólékosabban kidolgozott programmal. Az SaS-től csak a Smer és az SNS végzett rosszabbul, őket a Greenpeace nem is értékelte, mivel nem töltötték ki a szervezet kérdőívét. A szakértők a szélsőséges ĽSNS pártot szintén kihagyták az értékelésből.

Az MKÖ környezetvédelmi programját a Greenpeace nem értékelte, mivel az AKO közvélemény-kutató ügynökség decemberi felméréséből indultak ki, és ez alapján a 10 legerősebb pártnak küldték ki a kérdőívet, így a magyar párt éppen lemaradt a listáról. Azt azonban hozzá kell tenni, hogy az MKÖ választási programja aránylag részletesen, több mint hat oldalon foglalkozik a klímaváltozás megfékezésével. Többek közt támogatják a szén-dioxidot nélkülöző gazdaságpolitikát, a megújuló energiaforrásokat, az ivóvíz védelmét és az új erdők telepítését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?