A kormány jóváhagyta az alkotmánybíró-választás új szabályozását

gál gábor
Pozsony |

A kormánynak már van elképzelése arról, milyen szabályok szerint kellene megvalósítani a közeledő nagy személycserét az Alkotmánybíróságon (AB). Gál Gábor (Híd) igazságügy-miniszter alkotmánytörvény-módosítási javaslatát szerdán fogadta el a kormány. A javaslat parlamenti jóváhagyásához szükség lesz az ellenzék szavazataira is, amely egyelőre nem adta jelét, hogy támogatná az alkotmánymódosítást.

A miniszter a kormányülés után elismerte, hogy még nincs meg a javaslat elfogadásához szükséges 90 parlamenti szavazat. Hozzátette: tárgyalni készül az ellenzékkel, és engedményeket is kilátásba helyezett. Egyben elutasította a szakmai közönség bírálatát. Figyelmeztetett, hogy ha nem sikerül megegyezni az alkotmánybíró-választás szabályainak módosításáról, a 13 közül 9 alkotmánybírót a régi szabályozás szerint fognak megválasztani. Az alkotmánybírók mandátuma 2019 februárjában jár le.

„Ez nem egy házi dolgozat. Minden tanuló le tudja írni, mit tartalmazhatna. Ez nem olyan nehéz. Az igazán nehéz 90 támogató szavazatot találni a parlamentben. Ezért olyan javaslatot kell találnunk, amelynek megvan rá az esélye, hogy megszerezzük hozzá a szükséges támogatást. Én betehetek további feltételeket és más rendelkezéseket, de ez nem arról szól, hogy mit akarok én, vagy mit akar a szakmai közönség. Demokratikusan választott képviselőink vannak, ők fognak dönteni” – magyarázta Gál.
 

A tárcavezető javaslata szigorítana az alkotmánybíró-jelöltek alkalmassági feltételein. Gál a javaslat két változatát terjesztette a kormány elé, a kabinet azt támogatta, amely szerint az alkotmánybírói tisztség betöltésének feltételeit csak az alkotmányban rögzítenék. A feltételek között Gál a megválaszthatóság 45 évben megszabott alsó korhatárát, a büntetlen előéletet, az erkölcsi integritást, a legalább 15 éves jogi gyakorlatot említette, illetve azt, hogy a jelöltnek elismert szakmai tekintélynek kell lennie a jog területén, és az eddigi életvitelével garantálnia kell, hogy elfogulatlanul, pártatlanul és tisztességesen fog dönteni.

Gál állítása szerint a tárca azért emelné 40-ről 45 évre az alsó korhatárt, mert így akarja biztosítani, hogy a jelöltek rendelkezzenek a megfelelő tapasztalattal. Arra a bíráló megjegyzésre, hogy ezáltal kizárják a fiatal jogászok teljes rendszerváltás utáni generációját, a miniszter azt válaszolta, hogy ez az egyik koalíciós párt kérése volt. „Hogy biztosítsam a javaslat elfogadhatóságát, beleegyeztem” – tette hozzá a miniszter.

A javaslat értelmében a jelölteket a parlament abszolút többséggel választaná meg. A jelöltek megválasztásához eddig a jelen lévő képviselők többségének támogatása kellett, ezt követően az összes képviselő több mint felének, vagyis legalább 76 képviselő támogatására lesz szükség. Az ellenzék követelése, hogy az alkotmánybírókat alkotmányos többséggel válasszák meg a képviselők, Gál szerint irreális. Ezt állítólag Richard Sulík, az SaS elnöke is elismerte, amikor személyesen találkoztak.

Az alkotmánymódosítás foglalkozik a bírók nyugdíjba vonulásának kérdésével is. Eszerint a bírók nyugdíjazásának korhatára öt évvel tolódna ki, vagyis 65-ről 70 évre emelkedne.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?