<p>Nehéz megszerezni a hivatalos letelepedési engedélyt, de nagyon könnyű elveszíteni, derül ki az évek óta nálunk élő bevándorlók beszámolóiból. A törvények is szigorúak, de a hivatalok általában a kedvezőtlenebb törvénymagyarázatot alkalmazzák.</p>
A huszonkettes csapdája várja a bevándorlókat Szlovákiában
Korábban egy bankkivonat hiánya miatt kiutasíthattak letelepedési engedéllyel rendelkező bevándorlót a szlovák hatóságok, ma már elfogadják, ha készpénzzel igazolja: fedezni tudja itt-tartózkodási költségeit. A törvény nem változott, csak az értelmezése és az ennek megfelelő végrehajtási rendelet.
A bevándorlás buktatói
Vannak azonban egyéb buktatók is a bevándorlók számára. A letelepedési engedélyt általában egy bizonyos célból adják ki, aki például munkát vállal, az a munkavállalás idejére kap letelepedési engedélyt. Ha azonban korábban elveszti munkáját, akkor nagy valószínűséggel kiutasítják az országból.
„A legrosszabb az, amikor a bevándorló elveszti munkáját, és nem talál azonnal új munkát. A munkaadónak 30 munkanapig kell hirdetnie egy állást, mielőtt egy külföldi is betöltheti, a munkavállalónak viszont 30 nap alatt munkát kell találnia, ha nem talál, akkor kiutasítják, vagyis lehetetlent követelnek tőle – magyarázta Erika Pohánková, aki a thaiföldi bevándorlókat segíti tolmácsként. – Ha vissza akar térni, akkor otthonról kell újra elkezdenie a többhónapos ügyintézést.” A thaiföldi bevándorlók elsősorban kozmetikai és masszázsszalonokban helyezkednek el.
Az előléptetés hátránya
Ha a letelepedési engedély jár le – amit legfeljebb másfél évre adnak meg –, akkor a bevándorlónak már a lejárta előtt három hónappal új munkaszerződés kell az új engedélyhez, hogy ne kelljen megszakítania az ittlétet. A rendelkezés azért is szigorú, mert a letelepedést egy konkrét pozícióhoz kötik, ha tehát a külföldi ugyanazon vállalatnál magasabb pozícióba vagy más munkakörbe kerül, akkor újra kell kérnie a letelepedési engedélyt. „A munkaadók is sürgetik a szabályok enyhítését, mert ezek számukra is szinte teljesíthetetlenek” – mondta Zuzana Vatráľová, az IOM szlovákiai irodájának igazgatója. Információi szerint egy indiai vendéglőnek azért kellett bezárnia, mert nem tudott indiai szakácsot alkalmazni a szigorú bevándorlási szabályok miatt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.