<p>A Híd a regionális választásokon működne együtt az MKP-val, a két párt egyesülését azonban értelmetlennek tartják. Erről Matej Kováč, a Híd szóvivője tájékoztatta a TASR hírügynökséget.</p>
A Híd nem egyesülne az MKP-val
Pozsony |
Amint arról beszámoltunk, hétfőn tárgyalóasztalhoz ülnek Pozsonyban az MKP és a Híd küldöttei, hogy a parlamenti választások után a szlovákiai magyar politika jövőjéről egyeztessenek. A találkozóra a Híd meghívása alapján a párt pozsonyi székházában kerül majd sor. Az MKP részéről a találkozón egy, a párt elnöksége által kinevezett négytagú tárgyaló delegáció vesz részt: Bárdos Gyula, Menyhárt József, Samu István és Szigeti László. Az MKP sajtóosztálya által kiadott közlemény szerint a Híddal való együttműködés több formáját is el tudják képzelni. "Célunk, hogy a soron következő választás után erős magyar képviselet legyen a parlamentben. A március 5-i választások megmutatták: kölcsönösen szükségünk van egymásra ahhoz, hogy meg tudjuk valósítani célkitűzéseinket" - áll a közleményben. Szigeti László, az MKP Országos Tanácsának (OT) elnöke a találkozóval kapcsolatban az MTI-nek elmondta: "Szeretnénk beszélni arról is, hogy a Most-Híd miképpen látja a kormányalakítási tárgyalásokat, milyen kormánykoalíció tagjává szeretne válni, hogyan látják a Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) való lehetséges kormánytagságot." Arra a kérdésre, hogy az MKP küldöttsége milyen mértékű felhatalmazást kapott a párt elnökségétől, Szigeti azt mondta: a hétfői találkozó a párbeszéd kezdetét jelenti. "Köztudott, hogy eddig a két párt gyakorlatilag beszélő viszonyban sem volt (...) az a lényeg, hogy elinduljon egy bizalmi kommunikáció, és azt a későbbiekben folytatni lehessen" - fogalmazott Szigeti. A szombati parlamenti választáson a magyar szavazatokért küzdő két párt közül csak egy, a Bugár Béla vezette Híd jutott be a parlamentbe, a voksok 6,5 százalékát (169.593 szavazat) szerezve meg, ami 11 képviselői helyet biztosít számukra a 150 fős pozsonyi törvényhozásban. A választáson az MKP a voksok 4,04 százalékát (105.495 szavazat) kapta meg, és így a 2012-es előre hozott parlamenti választásokhoz hasonlóan ezúttal sem lépte át a parlamentbe kerülés 5 százalékos bejutási küszöbét. Hétfőn az MKP elnökségének ülésén Berényi József elnök a választások eredményeire hivatkozva bejelentette lemondását, amit a testület tudomásul vett. A felvidéki magyar párt június 11-re tűzte ki tisztújító közgyűlésének időpontját. (TASR, MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.