A Híd börtönnel, a Smer pórázzal büntetne

Pozsony |

<p>Csak a veszélyes kutyafajokat kell majd kötelezően pórázzal és szájkosárral sétáltatni, ha szeptemberben a parlament is elfogadja a szigorított kutyatartási törvényt, amelyre tegnap bólintott rá a kormány.</p>

Veszélyes kutyafajnak viszont csak az a kutya minősül majd, amely indokolatlanul emberre vagy más állatra támad. Simon Zsolt (Híd) volt földművelésügyi miniszter a törvényt értelmetlennek tartja, s főként azt nehezményezi, hogy az agresszív kutyák tulajdonosainak büntetésével nem számol.

A módosítás szerint veszélyes kutyát csak szakmailag alkalmas személy sétáltathat és tarthat. Ugyanakkor tilos lesz ilyen kutyával olyan helyre menni, ahol gyakran tartózkodnak gyermekek, tehát játszóterekre vagy sportpályákra. Kivétel csak a speciális kiképzéssel rendelkező kutyákra vonatkozik majd. A smeres javaslat eredetileg azzal számolt, hogy minden kutyát csak pórázzal és szájkosárral lehessen sétáltatni, viszont a kormány módosító javaslata után ez a kötelesség csak a veszélyes kutyákra vonatkozna. A településeknek ugyanakkor lehetőségük lesz kijelölni azokat a területeket, ahol tilos lesz szabadon, póráz és szájkosár nélkül kutyákat sétáltatni.

A törvény ugyanakkor lehetőséget ad majd a földművelésügyi minisztériumnak, hogy kidolgozza az agresszív kutyafajok listáját. Ľudomír Jahnátek szakminiszter szerint viszont egyhamar nem készítenek ilyen jegyzéket. „Meglátjuk, milyenek lesznek a gyakorlati tapasztalatok a törvénnyel” – mondta Jahnátek. Korábban pont ilyen jegyzék miatt vonta vissza törvényjavaslatát, szakértők sora figyelmeztetett arra, hogy a kutyafajokat nem lehet általánosítani, s egy fajon belül két kutya között hatalmas különbségek lehetnek. Jahnátek azt állította, hogy átdolgozza a jogszabályt, ehelyett a Smer képviselői nyújtottak be egy másikat.

Simon szerint a kormány által elfogadott jogszabály rossz, a tervezett lista pedig értelmetlen. „A Smer képviselői által kidolgozott törvény veszélyes kutyaként olyan ebet határoz meg, amely indokolatlanul emberre vagy más állatra támadt és sérüléseket okozott neki. Hogyan lehet kideríteni, hogy egy kutya indokolatlanul támadott egy állatra?” – kérdezte Simon.

A Híd képviselője szerint a törvény legnagyobb hiányossága, hogy nem gondol az agresszív kutyák tulajdonosainak büntetésére. „Ez a legjobb megelőzés. A kutya fegyver lehet az emberek kezében. A tulajdonosokat kellene felelősségre vonni” – mondta Simon.

A Híd törvényjavaslata, amelyet szintén a szeptemberi parlamenti ülésre terjesztettek be, börtönbe küldené az agresszív kutyák tulajdonosait. Ha az eb enyhébb sérülést okozna, gazdáját maximálisan egy évre küldhetné rács mögé a bíróság, a súlyosabb sérüléssel vagy halállal járó támadásokért ötéves szabadságvesztés járna. Állatokra támadó kutyák tulajdonosait hat hónapos szabadságvesztés fenyegetné.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?