<p>Az elmúlt napok fagyos időjárását a vásárlók a pénztárcájukon is megérzik: a termelők szerint a gyümölcs ára akár a tizedével is nőhet. Az előzetes kárfelmérés szerint a gyümölcsösökben okozott károk miatt idén a harmadával kevesebb gyümölcs terem az átlagosnál.</p>
A gyümölcs harmada elfagyott
Pontos kárfelmérés egyelőre nincs, a gyümölcstermesztők szerint azonban nagyjából a termés harmada fagyhatott el. „Egy átlagos évben a szlovákiai gazdák nagyjából 60 ezer tonnányi gyümölcsöt dobnak piacra, az elmúlt napok fagyos időjárása miatt ez azonban idén várhatóan nem haladja majd meg a 40 ezer tonnát sem” – mondta Marián Varga, a Szlovákiai Gyümölcstermesztők Szövetségének az elnöke az általuk elvégzett előzetes kárbecslésre hivatkozva. Varga szerint az okozott kár eléri a 8 millió eurót, ami azt jelenti, hogy a termelőknek feltétlenül szükségük lesz az állam támogatására. A silányabb termés az árakra is rányomja a bélyegét. „Tíz százaléknál nagyobb drágulásra azonban várhatóan nem kell számítanunk” – próbálja megnyugtatni a kedélyeket Varga.
Drágulás várható
A gazdák szerint a legnagyobb kár az alma-, a sárgabarack-, az őszibarack-, a cseresznye- és az epertermést érte. A fagy viszont a szőlőnek, a paradicsomnak és a karalábénak is ártott. A hazai gazdáknak nincs sok lehetősége arra, hogy a károkat önszántukból az árak emelkedésével kompenzálják, a gyümölcs árát ugyanis a legnagyobb termesztők, Olaszország, Németország, Lengyelország határozzák meg. „A fagyok viszont Lengyelországban, Észak-Németországban, de Dániában is nagy kárt okoztak, ezért tartjuk valószínűnek a gyümölcs árának körülbelül tízszázalékos emelkedését” – pontosított a gyümölcstermesztők szövetségének elnöke.
Gabriela Matečná földművelésügyi miniszter megköszönte a gazdáknak, hogy hallgattak a tárca figyelmeztetésére, és ezúttal jóval hatékonyabban védekeztek, ellenkező esetben ugyanis a károk a mostaninál is jóval nagyobbak lehettek volna.
Fizetnek kártérítést
Robert Fico kormányfő már a múlt héten megígérte, hogy a gazdák – a tavalyihoz hasonlóan – számíthatnak a kárenyhítésre, ennek pontos mértékéről azonban csak később döntenek.
A gazdák már tavaly is arra panaszkodtak, hogy a kártalanítás túl későn érkezett, ráadásul az állam a veszteségnek csak a töredékét pótolta. „A jövőben emiatt sokkal nagyobb figyelmet kell szentelni a hosszabb távra szóló megoldásoknak. A szaktárcának egy olyan kockázati alapot kellene létrehoznia, amelyből megtéríthetnék az időjárás okozta károkat” – mondta Milan Semančík, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) elnöke. Matečná ezzel kapcsolatban elmondta, hogy már dolgoznak egy ilyen alap létrehozásán, sok függ azonban attól is, hogy az egészhez hogyan viszonyul a jövőben a pénzügyminisztérium. (TASR, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.