A bíróság szerint Marček példája igazolja, hogy érdemes együttműködni

Miroslav Marček
Pozsony |

Annak ellenére, hogy három gyilkosságot követett el, a bíróság mégis enyhítette a büntetést, s 25 év vagy életfogytiglani helyett 23 év szabadságvesztésre ítélte Miroslav Marčeket.

Az ítélet indokolásában a taláros testület elnöke, Ružena Sabová felsorolta azokat a körülményeket, amelyek alapján az ítéletet meghozták. „Két 27 éves embert gyilkolt meg. Értékes embereket, akik előtt még ott állt az élet” – mondta a bírónő Ján Kuciak újságíró és jegyese, Martina Kušnírová meggyilkolásáról. Molnárral kapcsolatban azt mondta, Marček nem tett semmit, hogy elkerülje a gyilkosságot, például, hogy akkor kövesse el a rablást, amikor Molnár nincs otthon.

Kušnírová meggyilkolásáról a szenátus elnöke azt mondta, a nő meggyilkolására Marček nem kapott megrendelést. „A bíróság úgy látja, a brutalitás, az embertelenség és a hidegvérűség játszott közre Kušnírová meggyilkolásában” – mondta Sabová az ítélet indoklásában. Hozzátette, Miroslav Marček semmit sem tett azért, hogy elrejtse az arcát Kušnírová elől, például nem viselt csuklyát.

„Amikor a nő felbukkant, hidegvérrel meggyilkolta. Pedig tudhatta volna, hogy otthon lesz”

– mondta Sabová a Nagymácsédon történtekkel kapcsolatban. A 23 éves börtönbüntetés kiszabásán kívül a bíróság nem vagyoni kártérítést is megítélt az áldozatok hozzátartozóinak. A Kuciak családnak összesen 140 ezer, Zlatica Kušnírovának 70 ezer eurót ítéltek meg, Peter Molnár hozzátartozóinak, akit 2016-ban lőtt le, 40 ezer eurót.

Juraj Novocký speciális ügyész eredetileg 25 év börtönbüntetést kért a vádlottra. „Meg kell jegyeznem, hogy éppen a vádlott volt az, aki jelentős segítséget nyújtott a szóban forgó bűncselekmények felderítéséhez. Molnár Péter meggyilkolása ügyében beismerő vallomást tett. A vallomása nélkül a Molnárgyilkosságra máig nem sikerült volna fényt deríteni” – hangsúlyozta az ügyész. A bíróság ennek ellenére enyhítette a büntetést.

„A bíróság ezzel akarta megüzenni a többi vádlottnak, hogy van értelme a beismerő vallomásnak, és van értelme együttműködni a hatóságokkal”

– magyarázta az ítélet indoklásában Ružena Sabová bírónő.

Véleményével egyetértett Daniel Lipšic, a Kuciak család jogi képviselője, aki szerint a bűnözők beismerő vallomása nélkül nem lehet harcolni a szervezett bűnbandák ellen. Ellenkező véleményen van Zlatica Kušnírová ügyvédje, Roman Kvasnica, aki szerint Marček számára az egyetlen igazságos ítélet az életfogytiglan lett volna. Ezt gondolja Novocký ügyész is, aki még a helyszínen megfellebbezte a döntést, amelyről így jogerősen a Legfelsőbb Bíróság fog dönteni.

(TASR, dp)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?