<p>Akik az új építési törvény jövő év júliusára tervezett hatályba lépését követően építik fel feketén, vagyis engedélyek nélkül az ingatlanukat, azoknak ezt le kell majd bontaniuk, az utólagos engedélyezésre ugyanis már nem lesz lehetőség – nyilatkozta a napokban František Palko a közlekedési és építésügyi tárca államtitkára. </p>
30 ezer euróba is kerülhet az illegális építkezés
A kormány által elfogadott törvényjavaslattal kapcsolatban az elmúlt napokban szerinte rengeteg téves információ jelent meg a sajtóban. Palko szerint nem igaz, hogy a 2016 júliusa után feketén épülő ingatlanokra is el lehet majd utólagosan intézni a szükséges engedélyeket. „Aki engedély nélkül épít házat, ennek ezt le kell majd bontania” – állítja Palko.
Akiknek azonban még a törvény hatályba lépése előtt sikerül feketén felépíteniük az ingatlanjukat, azoknak három évük marad arra, hogy kérvényezzék a legalizálásukat. Vagyis, akik korábban felhúzták a házat, ám ehhez nem voltak meg a szükséges engedélyeik, azoknak 2019. június 30-ig adtak időt a kérvény benyújtására. Ha ezt elmulasztják, nekik is le kell majd bontaniuk az ingatlant. Palko szerint az építésügyi hivatalok saját hatáskörben 2024. június 30-ig dönthetnek az utólagos engedélyezésről. Az építésügyi tárca Palko szerint eredetileg csak egyéves átmeneti időszakot javasolt a legalizálás igénylésére, később azonban belátták, hogy az építésügyi hivatalok jelenlegi munkatempója mellett ez túl rövid idő az engedélyek elintézésére. Hogy hány feketén épült ház van az országban, azt a tárca sem tudja pontosan, becslések szerint azonban a számuk akár több tízezer is lehet.
Rossz hír a feketén építkezőknek, hogy a büntetést azok sem kerülhetik el, akiknek utólag legalizálják az ingatlanjukat. Magánszemélyek 100 és 30 ezer euró közötti büntetésre számízhatnak, vállalkozóknál azonban elérheti akár a 150 ezer eurót is. Akik utólag sem kapnak engedélyt az épületre, vagy jövő július után építkeznek feketén, azoknak az ingatlanját saját költségeikre kell lebontaniuk. Ha ezt a megszabott időben nem teszik meg, az építésügyi felügyelet végrehajtót küldhet a nyakukra. Szélsőséges esetben akár kettőtől öt évig terjedő szabadságvesztére is számíthat az, aki figyelmen kívül hagyja a hivatali felszólítást. (mi, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.