Pozsony. Győzött a párthatalmi érdek, másfél éves kiközösítés után tegnap az Európai Szocialisták Pártja (PES) visszafogadta a Smert. Robert Fico pártja ezzel még nem válik a PES teljes jogú tagjává, csak az „előszobába” kerül, 2006-ban ugyanis onnan tiltották ki.
Szalonképessé tették Slotát a szocialisták
Hannes Swoboda, a PES frakcióvezető-helyettese lapunknak azt hangsúlyozta a döntés kapcsán, hogy „Fico és Slota úr közös nyilatkozatában is szerepel, hogy a magyar kisebbség része a szlovák identitásnak, s ekként tisztelni és támogatni kell.” „Persze mindig vannak kijelentések, amelyek nem igazán tetszenek nekünk, de ez más pártoknál is előfordul. S ha azt vesszük figyelembe, az Európai Néppárt hogyan fogad be mindenkit, helyén van, hogy visszavettük a Smert mint tagjelölt pártot, lévén, hogy ez az egyetlen ilyen irányultságú szlovákiai párt” – tette hozzá Swoboda.
„Számítani lehetett a döntésre, elhalasztása nem állt a PES érdekében” – mondta lapunknak Radovan Geist, az euractiv.sk elemzője. – A párt teljes kizárása szóba sem jött, erre egyáltalán nem volt hajlandóság a PES vezetőinek körében.” Geist szerint azonban tudatosítani kell a valós helyzetet: a Smer ezzel csak visszakerül a párt előszobájába. „A csatlakozási folyamat még legalább két évig tart, ez lehetővé teszi a PES számára, hogy figyelemmel kísérje a szlovák párt politikáját, és ha fennáll a gyanú, hogy a Smer nacionalista, soviniszta politikát folytat, lesz lehetőség az újbóli felfüggesztésére” – véli az elemző. Ezt megerősítette Dobolyi Alexandra, aki a Magyar Szocialista Pártot (MSZP) képviseli a PES elnökségében. „A felvételi eljárás 2009 végéig tart, ennek során havonta ellenőrizzük a Smer politi?káját” – mondta lapunknak a PES elnökségi tagja. Hozzátette, ha marad a jelenlegi szlovák kormánykoalíció, Fico Slotával nem válhat teljes jogú PES-taggá. (lpj, czk)
Mit írt Fico (és Slota) a levélben?
Olyan társadalmat kívánunk építeni, amely az emberi méltóság, szabadság, demokrácia, egyenlőség, jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartásán alapul, beleértve a bármely kisebbséghez tartozó személyek jogait is, olyan társadalmat, amelyben mindenki fontos és a kölcsönös tisztelet a döntő, a másság elismert és az erőszak elfogadhatatlan. Történelmi tapasztalataink azt bizonyítják, hogy a sokszínűség erősít és gazdagít, ezért elutasítjuk a diszkrimináció, az intolerancia és a gyűlölet minden formáját.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.