Szalatnai Rezső végre hazatérhetett

Pozsony. Hosszú idő után újra magyar nyelvű emléktáblát avattak a fővárosban, a Dunai utcai gimnázium falát ezentúl Szalatnai Rezső emléktáblája díszíti.
A város a magyar kultúrtörténetnek (is) kétségtelenül egyik fellegvára.

Emléket állítottak neki(Somogyi Tibor felvétele) Pozsony. Hosszú idő után újra magyar nyelvű emléktáblát avattak a fővárosban, a Dunai utcai gimnázium falát ezentúl Szalatnai Rezső emléktáblája díszíti.

A város a magyar kultúrtörténetnek (is) kétségtelenül egyik fellegvára. Az évszázadok során rengeteg jeles magyar személyiség született vagy tanult, élt és dolgozott a magyar szellemi mozgalmak történetében jelentékeny központban. A magyar nyelvű köztéri emléktáblák avatása korántsem számít szokványos dolognak. Tegnap egy ilyen rendkívüli alkalomnak lehettünk tanúi.

Szalatnai Rezső irodalomtörténészként, íróként, tanárként, műfordítóként és publicistaként egyaránt jelentős életművet hagyott hátra. Rengeteget tett a magyar–(cseh)szlovák viszony javításáért, a történelmi traumák feloldásáért. Megírta például magyar nyelven a szlovák és elsőként a cseh irodalom történetét. Talán kevésbé ismert, ám mindenképpen kiemelkedően fontos kisebbségvédő tevékenysége a második világháború utáni időszakban, a jogfosztottság éveiben, amikor Fábry Zoltán és Peéry Rezső mellett – és velük egyeztetve – ő is megírta a maga memorandumát. Ha élne, a napokban lenne százéves.

Szalatnai Rezső ezer szállal kötődött a szlovákiai magyar kultúrához és közélethez – és ezer szállal kötődött Pozsonyhoz még azt követően is, hogy 1948-ban távozni kényszerült az országból. Most – persze csupán jelképesen, de Pozsony belvárosában fontos emlékjelet hagyva – végre hazaköltözhetett. Tegnap a Szlovákiai Magyar ĺrók Társasága, a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma és a Hagyományok és Értékek Polgári Társulás közös szervezésében Szalatnai-emléktáblát avattak a pozsonyi Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium épületének Duna utcai homlokzatán. Az iskola épületében tartott ünnepi megemlékezésen és Mag Gyula szobrászművész kisplasztikával díszített emléktáblájának leleplezésén részt vett Szalatnai Rezső lánya is, illetve számos jeles közéleti személyiség.

Beszédet mondott Miklósi Péter „ötletgazda”, a házigazda Dávid Béla iskolaigazgató, Szalatnai Judit és – a szervezők képviseletében – Jarábik Gabriella és Hodossy Gyula. A centenárium megünneplése a délutáni órákban a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumában folytatódott, ahol neves hazai és magyarországi irodalmárok és történészek részvételével tartottak Szalatnai-szimpóziumot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?