Schuster újra beleszólt

Pozsony. Rudolf Schuster szerint a magyar státustörvénynyel az egyetlen gond az, hogy a felelős szlovákiai kormányzati szervek hagyták idáig fejlődni a problémát.

„Októberi találkozásom alkalmával is jeleztem Mádl Ferenc úrnak, a Magyar Köztársaság elnökének, hogy összhangba kell hozni a szlovák jogrenddel a törvénynek azt a részeit, melyek ellentmondanak neki. Nem lehet csak azért előnyben részesíteni egyes szlovákiai állampolgárokat, mert magyar nemzetiségűek” – mondta az elnök tegnap azon az új évi találkozón, melyen Szlovákia nemzeti kisebbségeinek képviselőivel találkozott. Hozzátette: hibának tartja azt, hogy a kormány nem kezdeményezett magasabb szintű tárgyalásokat, amikor látta, államtitkári szinten ez a probléma nem oldható meg. „Vagy Kukan miniszter úrnak kellett volna tovább vezetnie a tárgyalásokat, vagy a kormányfőnek kellett volna megoldania a kialakult helyzetet »jó barátjával«, Orbán Viktorral. Több kevésbé fontos találkozójuk is volt, a komoly témákra nem jutott idejük” – folytatta az elnök.

A kormányfő reagálásában valótlannak nevezte Rudolf Schuster állításait; hangsúlyozta: a státustörvényről már 2001. április 23-i hivatalos budapesti látogatása során tárgyalt a magyar kormányfővel. Ennek igazolására a miniszterelnöki közlemény több olyan magyar lapot is megemlít, amely a kormányfői csúcsot követően idézte Mikuláš Dzurindát, aki aggodalmának adott hangot a törvény egyes részeivel kapcsolatban. A szlovák kormányfő továbbra is a megegyezésre törekszik, ám szerinte a magyar fél részéről csak a velencei bizottság állásfoglalását követően érezhető a megegyezés szándéka, áll a közleményben. Csáky Pál miniszterelnök-helyettes indokolatlannak tartja az elnök felhívását, szerinte semmi sem tette szükségessé a külügyminiszter bevonását a tárgyalásokba. „Habár Eduard Kukan bírálható amiatt, hogy a többi szlovák politikushoz hasonlóan általánosságokban beszélt” – mondta Csáky, aki azonban inkább dicsérendőnek tartja azt, hogy eddig a külügyminiszter nem avatkozott bele a megbeszélések menetébe. „A külügyminiszter nem feltételezte azt, hogy ilyen bonyodalmak várhatók, Mikuláš Dzurinda novemberi szavai, melyek szerint »meg fogunk egyezni, mert meg akarunk egyezni«, ebben a hitében erősítették meg őt” – jegyezte meg. Csáky szerint a Kereszténydemokrata Mozgalom és a Polgári Egyetértés Pártja hátba támadta a kormányfőt, s ennek következtében a kormánynak a státustörvénnyel kapcsolatos politikája is dezorientálttá vált, irányát vesztette. „A jelenlegi helyzetből a kiút mindenképpen a két ország közötti megállapodás lehet” – mondta a miniszterelnök-helyettes. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?