Párbeszéd – előrelépés nélkül

Pozsony. Nem hozott érdemi eredményt az a szlovák– magyar szakértői tanácskozás, amelyet tegnap tartottak Pozsonyban. Ugyanakkor előzetes egyezség született arról, hogy Németh Zsolt és Jaroslav Chlebo január második felében Budapesten találkozik.

Keresik a középutat. Lőrincz Csaba és Jaroslav Chlebo. TASR-felvétel– Magyarország és Szlovákia között továbbra is lényeges különségek léteznek a státustörvény elveinek és filozófiai szintjének megítélésében. Ennek ellenére hasznosnak tartom a mai kétoldalú szakértői tárgyalásokat, mert árnyaltabban megismertük partnerünk nézetrendszerét – jelentette ki Lőrincz Csaba, magyar külügyi helyettes államtitkár, miután a szomszédos ország szakértői csoportjának vezetőjeként tárgyalt Ján Varšóval, a szlovák külügyminisztérium nemzetközi jogi elemző főosztályának vezetőjével. Ezt követően pedig mintegy fél órás négyszemközti megbeszélésen találkozott Jaroslav Chlebóval, a pozsonyi külügyi tárca államtitkárával. A magyar küldöttség három javaslatot tett az asztalra: azt indítványozta, hogy a szlovákiai magyar tannyelvű iskolába járó gyermekek szüleinek ne közvetlenül Magyarországról nyújtsanak anyagi támogatás, hanem Szlovákiában bejegyzésre kerülő alapítvány révén, ahova mindenkinek pályázni kellene. Budapest azt is javasolja, hogy a státustörvény végrehajtásának ellenőrzésére hozzanak létre szlovák–magyar vegyes bizottságot. Lőrincz végül tolmácsolta Németh Zsolt külügyi államtitkár meghívását, aki január második felében újabb érdemi találkozóra hívja Budapestre szlovák partnerét. Chlebo lapunk kérdésére, hogy a találkozó menetét mennyiben befolyásolta Mikuláš Dzurinda kedd éjjeli bejelentése, Lőrincz Csaba azt válaszolta, hogy a magyar fél egyelőre csupán az állásfoglalás második részével kíván érdemben foglalkozni. Elmondta azt is, hogy az ausztriai magyarok 90 százaléka kettős, osztrák–magyar állampolgársággal rendelkezik, vagyis a két országban élő nemzeti kisebbségek helyzete ilyen szempontból is eltérő. Chlebo viszont közölte, hogy Dzurinda álláspontja lényegesen megerősítette Szlovákia tárgyalási pozícióit. Szerinte az okot, és nem az okozatot kell megszüntetni. Szlovákia álláspontja továbbra is az, hogy a státustörvény sérti a jelenlegi nemzetközi kapcsolatok alapvető elveit, mert területen kívüli hatálya van. – Elvi kérdésekben pedig nem vagyunk hajlandóak kompromisszumra, lépni tehát Budapestnek kell – hangsúlyozta.

Martonyi János magyar külügyminiszter a szlovákiai magyarok kiemeléséről a státustörvény hatálya alól kijelentette: ez nem tekinthető tárgyalási alapnak, erről szó sem lehet. További részletek az 5. oldalon. (-y-f)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?