Pozsony. Az érdekegyeztető tanács hétfői megegyezése alapján a parlament feltehetően ma reggel fogadja el a Munkatörvénykönyv módosítását. Az április 1-jén életbe lépő kódex változtatására a munkáltatók, egyes kormánypártok és minisztériumok kifogásai alapján a szakszervezetek beleegyezésével kerül sor.
Ötvennyolc órás lesz a munkahét?
Pozsony. Az érdekegyeztető tanács hétfői megegyezése alapján a parlament feltehetően ma reggel fogadja el a Munkatörvénykönyv módosítását. Az április 1-jén életbe lépő kódex változtatására a munkáltatók, egyes kormánypártok és minisztériumok kifogásai alapján a szakszervezetek beleegyezésével kerül sor. A javaslat Pavol Prokopovič (SDKÚ), az előterjesztő képviselő szerint kompromisszumos megoldás, nagy részben figyelembe veszi a munkáltatók és a minisztériumok kifogásait a tavaly júliusban elfogadott törvénnyel kapcsolatban. Emelkedik az engedélyezett heti munkaidő, melyet a javaslat 58 órában szab meg, emellett az egészségügyi minisztérium javaslata alapján az orvosok készültségi szolgálatai nem számítanak majd túlórának. A módosítás lehetővé teszi a színházak és egyéb kulturális intézmények alkalmazottai számára a hétvégi munkavégzést, és megengedi a színházi előadások nyári szüneteltetését is. A munkáltatók követelésének eredményeképpen újra lehetővé válik a munkavégzés megegyezés alapján, igaz csak átmeneti időre 2007. március 31-ig. Enyhül a törvény szigora a munkaidő kezdetét és végét meghatározó rendelkezésekben, mert időközben az érintettek rájöttek, hogy több foglalkozás – például a pékek, autóbuszsofőrök, postások – esetében a megszabott reggel 6 órai kezdés lehetetlenné teszi a megszokott munkavégzést. A törvényben megmarad a szakszervezetek erős hatásköre, melyeket a munkáltatók többször kifogásoltak. Prokopovič szerint a javaslat hatástalanítja a Munkatörvénykönyv legtöbbet bírált, a munkaerőpiac rugalmasságát csökkentő részeit. Sárközy Klára (MKP) bírálta a beterjesztés módját, kifogásolta, hogy a képviselők csak a sajtóból értesültek az érdekegyeztető tanácson született megegyezésről. Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője szerint is kaotikussá vált a Munkatörvénykönyv módosítása. A hétfői egyezséget is képviselői javaslatként kellett egy már a parlament előtt lévő törvényjavaslathoz kapcsolni, amivel lehetővé vált, hogy rögtön a második olvasatban tárgyalja azt a parlament. Tegnap azonban a plénum előtt volt még öt másik módosítási javaslat is, melyek a Munkatörvénykönyv és a hozzá szorosan kapcsolódó köztisztviselői és közalkalmazotti törvények módosítására irányulnak; valamennyit koalíciós képviselő nyújtotta be. Meg kell találni azt a javaslatot, mely legnagyobb mértékben magában foglalja az orvosolandókat, mely ezáltal elfogadhatóvá válhat a többség számára. Ki kell zárni, hogy az egyes részszavazások veszélyeztessék a törvény módosítását – tette hozzá Bárdos. A frakcióvezető nem elégedett teljesen az érdekegyeztető tanácsban született megoldással, és nem tartja kizártnak, hogy a parlament előtt lévő többi módosító javaslat némelyikét még elfogadhatja a parlament. A hétfőn született háromoldalú megállapodást azonban a szakszervezetek és a kormánypárti SDĽ is ahhoz kötötte, hogy ebben a parlamenti ülésszakban több beavatkozás már nem történik a három munkajogi törvénybe. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.