Most mindenki szívesen osztogatna

Pozsony. Alapjában véve reális és teljesíthető a jövő évi költségvetés-tervezet – jelentette ki Farkas Pál (MKP), a parlament pénzügyi és költségvetési bizottságának elnöke a december 5-én kezdődő parlamenti vitával kapcsolatban.

Pozsony. Alapjában véve reális és teljesíthető a jövő évi költségvetés-tervezet – jelentette ki Farkas Pál (MKP), a parlament pénzügyi és költségvetési bizottságának elnöke a december 5-én kezdődő parlamenti vitával kapcsolatban. „Ha eltekintünk a bankszektor magánosításával kapcsolatos költségektől, akkor a kabinet lényegében 38 milliárddal emelte a bevételeket és a kiadásokat. A bevételi oldalon viszont van néhány bizonytalan tétel. A hozzáadottérték-adóból 2001-hez képest 27%-kal több bevételre számít a kormány. A vagyonalapi kötvényekből kapott pénzt a polgárok többsége valószínűleg elkölti, ám nem hiszem, hogy ez a fogyasztásban olyan emelkedést jelentene, mely következtében a költségvetésbe 17 milliárddal több adóbevétel vándorolna” – mutatott rá Farkas. A tervezet 37 milliárdos deficittel számol, az állam által vállalt garanciák hozzáadásával a hiány jelentősen megnő, eléri a bruttó hazai össztermék 5%-át, azaz az 52 milliárdot is túllépi. A parlamenti vitában az MKP képviselői javasolni fogják: a kormány csak bizonyos kiválasztott hitelekért vállaljon állami garanciát úgy, hogy a költségvetési hiány ne haladja meg a GDP 4 %-át. „Az elmúlt időszakban jelentősen nőttek az adóhátralékok, a vállalkozók egyszerűen nem fizetnek adót; 1999-ben a hátralék 52 milliárd volt, tavaly 60 milliárdra nőtt” – figyelmeztetett a honatya. Farkas kifogásolta, hogy kevés a pénz a fejlesztési programokra, az egyes ágazatokban (oktatás-, egészség- és földművelésügy) pedig nem valósultak meg a reformok. „Módosító javaslataink egy részét még a bizottsági vitában megtettük, főleg a költségvetési lyukakat próbáltuk foltozni. Az MKP-nak nem okoz gondot az állami alapok számának a csökkentése. Frakciónk javaslatot tesz majd a kisebbségi kultúrák és oktatásügy támogatására” – tette hozzá Farkas, aki szerint pozitívum, hogy a büdzsé a választások évében nem 9, hanem 12 hónapra szól, miközben az utolsó 3 hónapban a jelenlegi kormány már nem lesz hatalmon. Ugyanakkor a tervezet nem számol azzal, hogy néhány képviselő jövőre nem kerül be ismét a parlamentbe, és nekik 5 hónapi lelépőt kell majd fizetni, ami egy képviselő esetében akár 150 ezer korona is lehet.

Az eddigi javaslatok alapján a képviselők módosító indítványai több milliárd koronával terhelnék a büdzsé kiadási oldalát (többek között a Szlovák Televíziónak, a Szlovák Rádiónak és a TASR hírügynökségnek összesen 440 millió korona többletforrást szeretnének kiharcolni), arról nem is szólva, hogy az egyes tárcák is a tervezettnél többet követelnek maguknak, e téren a földművelésügyi jár az élen. A képviselők által „szabadon” elkölthető összeg azonban csak alig haladja meg az 1 milliárd koronát, ezért a vita során még komoly pengeváltások várhatók. (sza, só)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?