Pozsony. „Nincs szükségünk olyan kutyára, amely csak ugat, de nem harap” – mondta Vladimír Pirošík jogász, a Polgár és Demokrácia Alapítvány és a Kezdeményezés az Erős Ombudsmanért polgári szerveződés munkatársa az emberjogi biztosról szóló törvény kormányjavaslatáról.
Minden lesz, csak nem ombudsman
Pozsony. „Nincs szükségünk olyan kutyára, amely csak ugat, de nem harap” – mondta Vladimír Pirošík jogász, a Polgár és Demokrácia Alapítvány és a Kezdeményezés az Erős Ombudsmanért polgári szerveződés munkatársa az emberjogi biztosról szóló törvény kormányjavaslatáról. Pirošík a jogszabály előkészítését a kisebbségi nyelvtörvény megalkotásához hasonlította. „A jogszabály legnagyobb részét Fogaš – jórészt ügyészekből összeállított – munkacsoportja készítette, mi csak kisebb módosításokat tudtunk becsempészni. Annak idején a nyelvtörvényről is állították: a törvény a kisebbségekért és a kisebbségek, főleg a magyarok számára készül, és nem értették felháborodásukat. Az érintettek megkérdezése nélkül döntöttek. Most is erre készülnek. Csakhogy nincs szükségünk bohócra, újabb fölösleges hivatalra, amely csak az adófizetők pénzét nyeli. Szlovákiában erős, valódi hatáskörökkel rendelkező ombudsmanra van szükség, nem pedig húszmilliós szomorúfűzre” – magyarázta Pirošík. A civil szervezeteket aggasztja a honatyák hozzáállása; érdektelenségükről tanúskodik, hogy szerdán a parlament határozatképtelensége miatt nem tudtak szavazni a jogszabályról, és bizonytalan a módosító indítványok sorsa. Šarlota Pufflerová az alapítvány nevében pozitívan értékelte a tegnapi végső szavazás elnapolását, mert az előterjesztő bizottság következő ülésén még lehetőség nyílik néhány kulcsfontosságú módosító javaslatra, kedden pedig – reményeik szerint – Csáky Pál emberjogi miniszterelnök-helyettes újabb vitát nyit a tervezetről. A száz polgári szervezetet tömörítő kezdeményezés javasolja: az ombudsman a közigazgatási eljárás aktív résztvevője legyen; ha megállapítja, hogy bizonyos jogsértésre egyes jogi normák ütközése, összeférhetetlensége miatt került sor, az ügyészség közvetítésével alkotmánybírósághoz fordulhasson (az alkotmány szerint ezt nem teheti meg); a törvény egyértelműen fogalmazza meg a nyilvánosság tájékoztatásának módját; a parlamentnek tett éves beszámoló alapján a törvényhozás az egyes törvények elfogadása során legyen köteles figyelembe venni az ombudsmani észrevételeit; ha nem győzi a munkát, kompetenciái egy részét – a csehországi példát elkerülendő, ugyanis a cseh biztost ellepték a panaszok, egyedül nem győzi – munkatársaira ruházhassa át, azaz saját belátása szerint kisombudsmanokat nevezhessen ki. Pirošík pozitívan értékelte és merésznek tartja Ivan Gašparovič indítványát, hogy az ombudsman a bírók ellen fegyelmi eljárást kezdeményezhessen. Veszélyesnek tartja viszont a jogbiztos visszahívásának lehetséges okait. Eszerint ha az hosszabb ideig beteg, szakértői vélemény alapján munkaképtelennek minősül, funkciójából meneszthető, s ezzel könnyen vissza lehet élni. „A hazai viszonyokat ismerve ez egyáltalán nem lehetetlen” – tette hozzá. A parlament alkotmányjogi bizottsága a civil szervezetektől függetlenül szintén javasolta e bekezdés kihagyását. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.