Mečiar az ügynöklistán

Pozsony. Felkerültek az internetre a kommunista titkosrendőrség nyugat-szlovákiai aktái is, amelyek a www.upn.gov.sk címen nézhetők meg. ĺgy már csak a központi, prágai jegyzék hiányzik, de nyárig ez is hozzáférhető lesz – jelentette be Ján Langoš, a Nemzeti Emlékezet Hivatalának elnöke.

Beszéljenek az akták. Ján Langoš, a Nemzeti Emlékezet Hivatalának vezetője. Pavol Majer felvételeAlig tették közzé az ügynöklistát, a hivatal honlapját ellepték a kíváncsiskodók, a rendszer lassú és leterhelt volt. Akad néhány érdekes név, rajta van az ŠtB-listán Vladimír Mečiar, a HZDS elnöke is, ám az nem derül ki, ügynök volt-e. Fedőneve doktor, elméletileg lehetett besúgó, megfigyelt személy, esetleg ügynökjelölt. Mečiar nem volt hajlandó nyilatkozni ŠtB-s múltjáról, csak annyit vetett oda a kíváncsi újságíróknak: „Hagyják ezt a dolgot!” Neve azon az oldalon szerepel, amelyeket röviddel a rendszerváltás után téptek ki a jegyzékből, amikor ő volt a belügyminiszter, ám Langošéknak sikerült rekonstruálni azt. A kommunista titkosrendőrség ugyanis négyszeres adminisztrációt vezetett, s más dokumentumok alapján kiegészítették a közzétett listát. „Olyan ez, mint amikor egy kisdiák kitépi ellenőrzőjéből a lapot, nehogy anyuka meglássa az ötöst, miközben nem tudatosítja, hogy az osztálykönyvben minden jegy szerepel” – magyarázta Langoš. 1989 decemberétől az első szabad választásokig, 1990 júniusáig több „élő aktát” megsemmisítettek, oldalakat téptek ki, amiért a politikai felelősség Marián Čalfát, Ján Čarnogurskýt és Valtr Komáreket terheli, ugyanis az ő hatáskörükbe tartozott az akkori belügyminisztérium. A szövetségi belügyi tárca első helyettese, Alojz Lorenc rendelte el az ŠtB-vel még akkor is együttműködő személyekről szóló anyagok megsemmisítését. 1990. január 15-étől ez a felelősség Richard Sacher miniszterre hárult; ő és Vladimír Mečiar manipulálták az aktákat, kivették, s titkos helyre rejtették a „nagy halak” iratait, melyet állítólag Sacher átadott utódjának, Langošnak. „Belügyminiszterként átvettem néhány páncélszekrényt, három üres volt, egy pisztolyon és Ján Palach aktáján kívül nem találtam ott semmit” – állítja Langoš. Az újonnan alakuló titkosszolgálatból igyekezett kiszorítani az ŠtB-seket; a korábban elsüllyesztett aktákat megtalálták, s visszakerültek az archívumba. Az 1992-es választásokig a dokumentumokat megőrizték, s nem manipulálták. A felújított regiszter hiteles, aki nincs rajta, az nem volt „nagy hal”, legalábbis nem az ŠtB-ben. Langoš nem akart arról spekulálni, Čarnogurský tudtával vagy háta mögött semmisítették-e meg a dokumentumokat. A KDH egykori elnöke állítja: nem tudott semmiről. Tény viszont, hogy amikor ő volt a miniszterelnök-helyettes, Ján Sokol érsek aktája is eltűnt. A tegnap közzétett listán az ügynökök között szerepel például Jozef Banáš (SDKÚ), Július Filo evangélikus püspök, Duka Zólyomi Árpád (MKP) vagy Szilvássy József, az Új Szó volt főszerkesztője. Az utóbbi két személy állítja: tudatosan nem működtek együtt az ŠtB-vel, lelkiismeretük tiszta, s már kikérték a róluk írt aktát. Ügynökjelölt volt Pavol Hrušovský (KDH), és A. Nagy Lászlót (MKP) is kiszemelték maguknak, ám végül együttműködésre alkalmatlannak találták őket. További részletek a 2. oldalon. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?