Brüsszel. A tíz tagjelölt állam közül tegnap másodikként – Ciprus után – lényegében Szlovákia is lezárta az Európai Unióval folytatott kétoldalú csatlakozási tárgyalásokat. Ezt Eduard Kukan külügyminiszter is megerősítette, aki szerint az elért csatlakozási feltételek „jó eredménynek” tekinthetők.
Lezártuk a csatlakozási fejezeteket
A fennmaradó nyolc tagjelölttel folyó kétoldalú egyeztetéseken az EU-bővítés finanszírozásával kapcsolatos legfontosabb kérdések még jórészt nyitva maradtak. A soros dán elnökség szándékai szerint gyors egymásutánban tartott tegnapi egy-másfél órás eszmecserék arra szolgáltak, hogy legalább a még rendezetlen országspecifikus problémákat illetően közeledjenek az álláspontok, és lehetőség szerint megállapodások szülessenek. Diplomáciai források szerint azonban egyes tagjelöltek – köztük Lengyelország – még most is olyan hosszú „kívánságlistával” érkeztek, mintha most kezdenék a csatlakozási tárgyalásokat. Lengyelország mindenesetre néhány kisebb jelentőségű kérdésben elfogadta a dán elnökség ajánlatait. A legfontosabb és legproblematikusabb finanszírozási kérdéseket – elsősorban a közvetlen mezőgazdasági kifizetések és a költségvetési kompenzációk ügyét – csak a hét második felében esedékes koppenhágai EU-csúcsértekezlet hivatott rendezni.
Hasonló pótmegbeszélésre készült Csehország és Lettország is. A cseh kormány a tervek szerint ez alkalommal ad választ, elfogadja-e a dán EU-elnökségi ajánlatok bizonyos elemeit. Szóba kerülhet emellett annak a nézeteltérésnek a rendezése is, amely a közlekedési fejezettel kapcsolatban áll fenn Csehország és Németország között. A visegrádi országok közötti egyeztetésről és a finanszírozási ügyekben képviselendő közös álláspontjukról ellentmondásos nyilatkozatok hangzottak el tegnap. Cyril Svoboda cseh külügyminiszter szerint „mindenki a saját érdekeinek megfelelően tárgyal”, lengyel kollégája, Wlodzimierz Czimoszewicz ezzel szemben úgy nyilatkozott, hogy a legfontosabb kérdésekben eddig is volt és továbbra is van közös álláspont.
Ciprus elfogadta Dánia javaslatát az újonnan belépő országoknak adandó pénzügyi támogatásról, azzal a feltétellel, hogy ha a többi tagjelölt a koppenhágai csúcs előtt bármiféle újabb kedvezményt kap, abból Ciprus is részesül. A 2004-es csatlakozásra esélyes 10 tagjelölt leggazdagabbjának számító, de megosztott ország görög és török közösségének vezetése egyébként tárgyalásokat folytat az ENSZ legújabb békejavaslatáról, hogy Ciprus, mint újraegyesített ország csatlakozhasson az unióhoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.