Kassa. Lezuhant egy katonai gyakorlórepülő a Kassa-környéki járásban fekvő Kalsa közelében. A szlovák légierő Albatros L-39 típusú gépét tegnap délben két magyarországi pilóta vezette.
Katapultált a két magyar pilóta
A szárnyaszegett AlbatrosTASR-felvételKassa. Lezuhant egy katonai gyakorlórepülő a Kassa-környéki járásban fekvő Kalsa közelében. A szlovák légierő Albatros L-39 típusú gépét tegnap délben két magyarországi pilóta vezette. A gép lezuhanása előtt mindketten katapultáltak, így Vadas Jenő alezredes és Molnár Gyula őrnagy is sérülés nélkül megúszta a balesetet. Jozef Szilágyi, a katonai repülőakadémia szóvivője elmondta, hogy a két pilótát a biztonság kedvéért kórházba szállították, a baleset okát pedig az akadémia szakértői közösen vizsgálják a légvédelmi parancsnokság embereivel. A magyar légierő a délutáni órákban három szakértőt küldött Kassára, hogy segítsenek a baleset körülményeinek kivizsgálásában. Az első vizsgálatok szerint a gép hajtóműve leszállás közben leállt, és a pilótáknak már nem volt idejük újraindítani, ezért kellett katapultálniuk. A repülőgép szántóföldre zuhant, távol a lakott területektől, ám egy tanya közelében, melynek tulajdonosa csak röviddel azelőtt fejezte be a munkát földjén. A kár nagyságát lapzártánkig nem sikerült számszerűsíteni, ám a kiégett roncs láttán a szóvivő nem tartja valószínűnek, hogy a gép valaha is felszáll. A két pilóta a kassai akadémián vendégeskedő tizenhét fős magyarországi legénységhez tartozott. Az intézmény szóvivője szerint évek óta nem zuhant le repülő az akadémia növendékeinek hibájából. A magyar pilóták a szolnoki repülőtiszti főiskolán végeztek néhány évvel ezelőtt. Értesüléseink szerint az akkori kiképzési programban évi 10–15 órányi repülés szerepelt. A kassai kiképzés során a magyar pilóták fejenként 30 órát tölthetnek a levegőben, a Magyar Honvédségnek ez 1,15 millió dollárjába kerül. A kiképzés gyakorlati és elméleti részből áll. A katonai repülőkórház igazgatóhelyettese lapunknak elmondta, hogy a két katapultált pilótán minden előírt vizsgálatot elvégeztek, külön figyelmet szenteltek a hátgerincüknek, mivel ilyenkor ez a legsérülékenyebb testrész. Otakar Takáč százados fél háromkor vette kezelésbe a pilótákat, és másfél óra múltán megállapította, hogy nem szenvedtek sérülést, bent tartásuk ezért nem volt indokolt. Ivan Šimko védelmi miniszter kora este a helyszínen tájékozódott a balesetről. (juk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2016. 10.26.
Őrizetben az afgán „Mona Lisa”
2012. 12.01.
Most elmarad a durva gázáremelés
2011. 12.12.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.