Feleannyira fog fájni

Pozsony. Jövőre elmarad az állami alkalmazottak 13. és a közszolgálati alkalmazottak pluszfizetése, csökkennek a szociális juttatások, viszont drágul a benzin, a cigaretta – ez még csak terv, a 2003-as állami költségvetés tervezete. Elemzők szerint a megszorító intézkedések fele olyan szigorúak lesznek, mint az 1999-es, nagy csomag.

– A 2003-as állami költségvetés áttekinthetőbb lesz, mint a korábbi volt, valósabb képet ad, bizonytalan bevételeket nem tartalmaz – ígérte Ivan Mikloš pénzügyminiszter, aki tárcája végleges költségvetés-tervezetét tegnap tette a kormány asztalára. A büdzsé számos megszorító intézkedést tartalmaz, mivel Mikloš szerint már nem növelhető tovább a hiány. A büdzsé a következő makrogazdasági sarokszámokból indul ki: a bruttó hazai össztermék (GDP) 3,7%-kal nő, a fogyasztói árak éves szinten 8,8%-kal emelkednek, a munkanélküliek aránya 18% lesz. A költségvetés kiadási oldala 283,7 milliárd, bevételi oldala 232,1 milliárd koronával számol, vagyis a tervezett hiány 51,6 milliárdra rúg, ami a GDP 4,47%-ának felel meg. Az államháztartás teljes deficitje 57,7 milliárdra becsülhető, ez a 2003-as GDP 5%-a. Ivan Miklošl leszögezte, a jövő évi intézkedések nem lesznek olyan súlyosak, mint a ’99-es „csomag”. Vladimír Tvaroška pénzügyi államtitkár az inflációs adatok alapján a jövő évi intézkedéseket fele olyan szigorúnak ítéli, mint az 1999-eseket. Jövőre több tevékenységet – például az éttermi szolgáltatásokat – a jelenlegi 10%-os adósávból 23%-osba sorolnak át, a drágább benzinből 1,1 milliárd, a többe kerülő dohányárukból pedig 900 millió korona többletbevételre számítanak. Emellett megkezdődik az államapparátus lefaragása: jövőre 520 fővel építik le a kerületi és járási hivatalok állományát, a költségvetési és központi intézmények létszáma pedig 822 fővel csökken. Ivan Mikloš a takarékossági intézkedések meghozatala terén a legkritikusabbnak a népjóléti és az egészségügyi szférát említette; ugyanis a szociális kiadások a tervezetthez képest 6–7 milliárd koronával csökkenhetnek, az egészségügyre szánt pénzügyi keret pedig az ideihez képest reálértékben nem nő.

A reálbérek összességében mégsem csökkennek; a pénzügy szerint 2003-ban 8,8%-os infláció mellett 10,6%-kal emelkednek a nominálbérek, ami 1,8%-os reálbéremelkedést jelent. Emellett a korona is erősödhet, elemzők szerint a jelenlegi 42 korona/euró, az év végére 41,70 korona/euró, 2003 végére pedig 41,10 korona/euró szintre erősödik.

Várható megszorító intézkedések

Elmarad az állami alkalmazottak 13. fizetése

A közszolgálati alkalmazottak mégsem kapnak plusz fél fizetést

Csökken a családi pótlék

6–7 milliárddal kevesebb jut szociális kiadásokra (munkanélküli- és szociális segély, táppénz stb.)

Emelkedik az üzemanyag árába beépített adó

Szálanként 15 fillérrel drágul a cigaretta

Emelkednek a vasúti viteldíjak

3500 koronára csökken a lakás-takarékpénztárak állami prémiuma

3,5%-ra csökken a jelzáloghitelek állami kamattámogatása

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?