Ügyvéd, nemzetközi jogász.
Milyen következményekkel járhat Szlovákiára nézve a magán-egészségbiztosítók részvényesei által indított, illetve kilátásba helyezett kártérítési per?
Ez komoly jelzés, mivel a külföldi beruházások védelmére kötött megállapodások a demokratikus állam egyik alappillérei. Az államosítás, a kártérítés nélküli kisajátítás a demokratikus világban elképzelhetetlen. Mi fenyegeti Szlovákiát? A kártérítés összegéről nem nyilatkoznék, azt szakmai alapon, számítással határozzák meg. Jogi szempontból úgy vélem, komoly esélyük van a sikerre a biztosítóknak, vagyis Szlovákiának feltehetően fizetnie kell majd, szerintem a befektetések védelméről szóló nemzetközi szerződéseket a kormány megsértette.
Robert Fico szerint a külföldi tulajdonosok csak fenyegetőznek, illetve zsarolják Szlovákiát?
Politikusok nyilatkozatait nem kommentálom, de úgy vélem, a részvényesek emiatt jó hírük védelmében is pert indíthatnak a kormányfő ellen.
Fico megkérdőjelezte a Szlovák Gázművek eladását is, a kormány elemzése jelzi, hogy az adásvételi szerződés akár érvénytelen is lehet. Milyen hatással lehet ez a két ügy a külföldi befektetésekre?
A külföldi beruházók biztosan figyelemmel követik az alakulásukat. Kérdés, mennyire veszik komolyan a miniszterelnök szavait, és az is kérdéses, hogy mennyire gondolja komolyan maga Robert Fico azt, amit mond, nem belpolitikai üzeneteket fogalmazott-e meg. A gázművek esetében úgy vélem, alaptalanok az elhangzott kijelentéseknek. Nem tudom elképzelni, hogy visszaállamosítanák ezt a mamutcéget. (lpj)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.