Strasbourg/Pozsony. Az Európai Bizottság szerint az első tagjelölt országok nem 2002-ben, hanem csak 2004-ben csatlakozhatnak az EU-hoz. Ezt rögzíti az a stratégiai dokumentum, amelyet a bizottság tegnapi strasbourgi ülésén fogadtak el.
Elismerő-bíráló az országjelentés
Strasbourg/Pozsony. Az Európai Bizottság szerint az első tagjelölt országok nem 2002-ben, hanem csak 2004-ben csatlakozhatnak az EU-hoz. Ezt rögzíti az a stratégiai dokumentum, amelyet a bizottság tegnapi strasbourgi ülésén fogadtak el. Az EU jövőre akár tíz országot is meghívhat a három év múlva esedékes első bővítési körbe. Ehhez Szlovákia is teljesíti a politikai feltételeket. Az EU országjelentésében működő piacgazdaságnak minősítette Szlovákiát, olyan államnak, amely már a közeljövőben képes lesz felvenni a versenyt az Európai Unió tagországaival. A pozitívumok mellett az Európai Bizottság rámutatott a hiányosságokra is. „A korrupció továbbra is nyugtalanságra ad okot” – állapította meg. Kritikus hangnemben fogalmaz a jelentés a szlovákiai romák helyzetével kapcsolatban is; rámutat az oktatásban tapasztalható diszkriminációra. Csáky Pál kiegyensúlyozottnak minősítette a kisebbségi és regionális politika értékelését. A miniszterelnök-helyettes szerint a hiányosságok a késlekedő közigazgatási reformmal függnek össze. (s, t, ú)
Az Európai Bizottság a státustörvényről
Brüsszel. Magyarországnak legkésőbb az EU-csatlakozása idejére hozzá kell igazítania a státustörvényt az uniós joganyaghoz, mert a törvény jelenleg nincs összhangban a diszkriminációmentességnek az EU alapszerződésében szereplő elvével – figyelmeztetett az Európai Bizottság. A dokumentum úgy értékeli, hogy a törvény „egyes rendelkezései a jelek szerint nem felelnek meg a kisebbségvédelem területén Európában uralkodó normáknak”. Magyarországnak ezért megállapodásra kellene jutnia szomszédaival annak érdekében, hogy eljárása összhangba kerüljön az Európa Tanács Velencei Bizottságának közelmúltbeli jelentésében foglalt ajánlásokkal. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.