Pozsony. Nagy többséggel fogadta el a szlovák parlament a magyar kedvezménytörvényről szóló nyilatkozatát, amelyben felszólítja a magyar parlamentet, úgy módosítsa a törvényt, hogy az megfeleljen a nemzetközi jognak és az európai kisebbségvédelmi normáknak.
Elfogadott ellenvetések
A jelen levő 129 képviselő közül 112-en támogatták a határozatot, a Magyar Koalíció Pártjának mind a 15 képviselője ellene szavazott, František Šebej és Peter Osuský (mindketten OKS) pedig nem szavazott. Az MKP képviselői az öszszes módosító javaslatot is elvetették. A szavazás megkezdése előtt szembetűnő volt, ahogy az SDĽ, az SOP és a HZDS képviselői egyeztettek. A szavazás eredményét enyhe taps köszöntötte.
A külügyi bizottság által megfogalmazott eredeti javaslat (tegnapi számunkban közöltük) több pontban módosult. Jóváhagyták a képviselők Ján Rusnák (SDKÚ) javaslatát, amely a következő megfogalmazással élesebb hangúvá tette a nyilatkozatot: „A nemzeti tanács figyelembe véve a meghatározó európai intézmények állásfoglalását, valamint az aggályokat, hogy megrendülhet Közép- és Kelet-Európa stabilitása, kinyilvánítja, hogy nem ért egyet az említett törvény érvényesítésével a Szlovák Köztársaság területén.” Hasonlóan szigorúbbá tette a szöveget Pavol Kanis (SDĽ) indítványa, amely így hangzik: „A Nemzeti Tanács felszólítja a Magyar Köztársaságot, hogy az említett törvényt hozza összhangba a nemzetközi jog alapvető elveivel és a nemzeti kisebbségek védelmének elfogadott európai szabályaival.” Jozef Kalman (HZDS) kezdeményezésére a kormány a jelenlegi ülésszak befejezéséig köteles a képviselők elé terjeszteni, milyen intézkedéseket foganatosított Szlovákia államérdekeinek biztosítására a magyar kedvezménytörvény kapcsán.
Nem hagyták viszont jóvá Štefan Zelník (PSNS) indítványát a magyar–szlovák alapszerződés felmondására. A javaslatot 8 képviselő támogatta, huszonheten tartózkodtak. Bárdos Gyula (MKP) a parlament és elnöke szégyenének nevezte, hogy a módosító javaslatok jóváhagyásánál a házszabályt megsértve szavaztak meg egy indítványt.
A magyarországi reakciókról a hatodik oldalon olvashatnak. (mono)
VÉLEMÉNYEK A NYILATKOZATRÓL
- A szavazás után Peter Weiss, a külügyi bizottság elnöke közölte: a parlamenti nyilatkozat erősíti a szlovák diplomácia tárgyalási pozícióit. A vita színvonalát azzal kommentálta, hogy megfelelt a szlovák társadalom érzéseinek.
- Eduard Kukan külügyminiszter örül annak, hogy véget ért a parlamenti vita. Elmondta, Budapestről nem hivatalosan értesítették, hogy Magyarország nem fog a vitától befolyásolva hozzáállni a további tárgyalásokhoz.
- Jaroslav Chlebo külügyi államtitkár nem hiszi, hogy negatívan befolyásolná a szlovák–magyar tárgyalásokat az elfogadott dokumentum, s leszögezte: csak arról tárgyalhatnak, amit a törvényhozás jóváhagyott. A parlament nagyon egyértelműen megfogalmazta ellenvetéseit azzal szemben, hogy egy idegen ország törvénye érvényesüljön Szlovákia területén.
- Bárdos Gyula elmondta: az MKP rossznak tartja, hogy a kormány helyett a parlament próbál meg bizonyos problémákat orvosolni. „Beigazolódtak jóslataink arról, hogy a vita magyarellenes uszítássá fajul, s ebben részt vettek a koalíciós képviselők is. Az elfogadott nyilatkozat árt Szlovákiának, és nehezíti a megállapodási lehetőségeket” – véli Bárdos. (mert, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.