Az MKP nem lát okot a meghátrálásra

Pozsony. Benyújtja a Magyar Koalíció Pártja azt a javaslatot, hogy a parlamentben a kisebbségek nyelvén is fel lehessen szólalni. Koalíciós és ellenzéki honatyák egyaránt abban bíztak, hogy a feszültségek elkerülése érdekében az MKP mégsem áll elő ezzel, de a magyar párt nem lát okot a meghátrálásra.

Pozsony. Benyújtja a Magyar Koalíció Pártja azt a javaslatot, hogy a parlamentben a kisebbségek nyelvén is fel lehessen szólalni. Koalíciós és ellenzéki honatyák egyaránt abban bíztak, hogy a feszültségek elkerülése érdekében az MKP mégsem áll elő ezzel, de a magyar párt nem lát okot a meghátrálásra.

A házszabály módosító tervezetével eredetileg ma foglalkoztak volna a képviselők, ám rengeteg a módosító indítvány, így a jövő héten még politikailag egyeztetnek a tervezetről. Addig nincs értelme szavazásra bocsátani, amíg nem sikerül elegendő támogató voksot biztosítani, és mivel sem a kormány, sem az ellenzék nem rendelkezik többséggel, szélesebb kompromisszumra kell törekedni. „Átfogó módosításról van szó, rengeteg a probléma, ám ettől függetlenül az MKP előterjeszti, hogy a kisebbségek képviselői is használhassák anyanyelvüket a törvényhozásban. Majd meglátjuk, koalíciós partnereink hogyan fognak reagálni; az előzetes reakcióik elutasítóak” – nyilatkozta lapunknak Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője.

1996-ig a házszabály tartalmazta a kisebbségi nyelvhasználati lehetőséget, és a magyar párt szerint a megszerzett jogokat semmiképpen sem lehet csorbítani – ez benne van az Európa Tanács keretegyezményében, szerepel a magyar–szlovák szerződésben és a nyelvi chartában is. Az MKP ezenkívül az alkotmányra hivatkozik. „Minden észérv mellettünk szól, ellenlábasaink csak politikai érveket hozhatnak fel. Az sem igaz, hogy kezdeményezésünk mindenkit váratlanul ért, hiszen már korábban felhívtuk rá a figyelmet, de elutasították javaslatunkat” – tette hozzá Bárdos.

Felmerült az is, hogy a házszabályból ki kellene emelni azt a lehetőséget, mely szerint a független honatyák saját klubot hozhatnak létre és a bizottságokban vezető tisztségeket tölthessenek be. „Erről szóló hivatalos indítványt nem olvastam, a házbizottság tegnapi ülésén erről nem volt szó. Személyes véleményem az, hogy nem kellene megkötni senkinek a kezét. Érdekes, hogy a sajtóban ezt korábban Robert Fico vetette fel, aki az előző megbízatási időszakban ugyancsak kilépett eredeti pártjából, s függetlenként, már a Smer elnökeként járt a parlamentbe. Nem hiszem, hogy az ilyen politikusoknak van erkölcsi joguk mások felett ítélkezni. A képviselők tevékenységét és magatartását majd a polgárok értékelik a választások során” – szögezte le az MKP frakcióvezetője.

A házbizottságban a politikusok megegyeztek: az egészségügyi reform csak a szeptemberi ülésszak vége felé kerül terítékre. Úgy tűnik, a hiányzó parlamenti alelnököket most sem sikerül megválasztani. Az ANO már eldöntötte, Jirko Malcháreket javasolja. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?