Philip K. Dick: Lenn a sivár Földön

Az Agave kiadó 2005-ben jelentette meg ezt a különleges novelláskötetet, melyben az immár több mint huszonhat éve elhunyt amerikai író talán legismeretlenebb írásait olvashatjuk.

Az Agave kiadó 2005-ben jelentette meg ezt a különleges novelláskötetet, melyben az immár több mint huszonhat éve elhunyt amerikai író talán legismeretlenebb írásait olvashatjuk. Számunkra, magyar anyanyelvűek számára legalábbis ezek a novellák a legismeretlenebbek, mivel 2005-ig egyetlen alkalommal sem fordította le őket senki. Hogy miért, az máig is titok. Egy olyan írót, mint Philip K. Dick, valójában ismernünk kéne már a szocializmusi időkből (na jó, akkor talán még nem igazán engedték volna kiadni a legtöbb könyvét), de legalábbis a kilencvenes évek legelejétől. Dicknek ugyanis már lassan egy tucat novellájából és regényéből készítettek (és készítenek) sikeres mozifilmeket, melyek közül az egyiket (Szárnyas fejvadász) több egyetemen is tananyagnak tekintik. És lássunk csodát, a több mint negyven kötetre rúgó életrajzból azelőtt csupán kettőt-hármat olvashattunk magyarul! Aztán megalakult az Agave kiadó, mely arra szakosodott, hogy a magyar nyelven még ki nem adott, mégis csodás, igényes, híres írók könyveit megjelentesse, és elkezdte kinyomni a Philip K. Dick könyveket is.

A Lenn a sivár Földön tizenhat novellát tartalmaz (az író első eladott novelláját is), plusz Dick későbbi jegyzeteit ezekhez. Az író jegyzetei még egyedibbé, még értékesebbé teszik a könyvet: egyrészt, mert segítenek eligazodni a szerző gondolataiban (na nem mintha magyarázni kéne az írásokat), másrészt, mert néha azt az érzést keltik, mintha Dick egy interjúban ecsetelné ezeket. Talán tekinthetjük amolyan posztumusz interjúnak is, és ez nagyon jó. Nagyon széles skálát tekinthetünk meg, hiszen 1951-től egészen 1965-ig végigkísérhetjük Dick írói és magánéleti változását, fejlődését.

A novellákra, csakúgy, mint magára Dickre, rákerült a „SCI-FI” biléta, ám ez inkább csak amolyan keret. Díszítés, segítség ahhoz, hogy az író tökéletesen ki tudjon bontakozni. Nyilvánvaló, hogy erre az egyedi stílusra valóban ez a legjellemzőbb, sőt néha valóban tömény science-fiction, mégis hiba lenne ilyen egyszerűen beskatulyázni. Mondjuk úgy: sci-fi, amihez aztán Philip K. Dick hozzáadta magát, testestül-lelkestül. Meg kell ismerni, ennyi az egész. Aztán vagy tetszik, vagy nem. Ha elég nyitottak vagyunk, és pozitívan állunk hozzá, biztosan magába bolondít minket.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?