Nem könnyű kiválasztani a megfelelő képzést

Egyre több a felsőfokú képzés során elsajátítható szakma, egyre változatosabbak az egy-egy végzettség birtokában befutható pályák, karrierek. A továbbtanulásukat tervezők nehéz helyzetben vannak, hiszen sok esetben arról sincs elegendő információjuk, hogy egy-egy szakma mit is jelent a hétköznapokban.

Nehéz megtalálni a különbséget két, íróasztalnál végzett munka között, ha a felvételiző csak annyi információval rendelkezik döntés előtt, hogy matematikára lesz szüksége a mindennapokban, vagy a történelem ismerete fontos lehet a felvételinél.

Szinte ugyanazokat az eszközöket használják mérnökök és könyvelők, jogászok és közgazdászok – számítógéppel, irodában, asztalnál ülve töltik a napjaikat –, de még egy orvos esetében sem kizárt, hogy ismernie kell néhány alapvető jogszabályt.

Stresszhelyzetként élik meg

A fiatalok körében megfigyelhető: pályaérdeklődésük elég rendszertelenül fejlődik ki; olyan tényezők befolyásolják, mint a szülői vágyak, a szülőkkel való kapcsolat, az iskolai tanácsadók, illetve tanárok javaslatai, különféle foglalkozások véletlenszerű megismerése, valamint a barátok által választott foglalkozások.

A tapasztalatok szerint a közvetlenül érettségi előtt álló fiatalok esetében is jól megfigyelhető, hogy nincsenek tisztában a továbbképzési útvonalak lehetőségeivel, sőt nem ismerik azokat a követelményeket sem, amelyek a döntésben meghatározó szempontot jelenthetnének, ezt pedig stresszhelyzetként élik meg.

A szülői vágyálmok megvalósítása

A pályaválasztási döntésben még mindig a szülői elképzelések látszanak meghatározónak, és igazi gondként ez akkor jelentkezik, ha a fiatalok nem látják, hogy választásukban nem saját döntésük érvényesült, és fel sem merül bennük a kérdés, más pályán is elindulhattak volna.

A szülői vágyálmok megvalósítása legkésőbb a fiatalok harmincas éveiben súlyos problémákkal tűzdelt szakmai pályafutást eredményez, nem ritkán az újrakezdést teszi szükségessé.

Egyéni tervet kell készíteni

A legnagyobb probléma az ismeretek hiánya és a személyes képességek, illetve az adott szakma követelményeinek összevetése. A pályaorientációs szakemberek tapasztalata az, hogy a tanácskérők megnyugodnak, intenzívebben tudnak jövőjük tervezéséről gondolkodni, ha már körvonalazódott számukra, milyen terület, szakma vagy foglalkozás választása lehetne a számukra leginkább testhez álló.

A pályaorientációs tanácsadás fontos eleme, hogy a lehetséges választások számbavétele után egyéni tervet is készítenek a jelöltek, amelyben átgondolják: a várható nehézségek megoldásában milyen erőforrásaikra támaszkodhatnak, milyen stratégiákat követhetnek eredményesen. Ezt követheti a kiválasztott pályákhoz tartozó képzések feltérképezése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?