Megszűnnek a csillagok?

A romantikus „kifekszünk a rétre és nézzük a csillagokat” időknek vége a lámpák feltalálása óta. Kicsit csökken a romantikus érzet, de nem baj, mert mi nagyok és erősek vagyunk. Olyannyira igaz ez, hogy egy űrből készített éjjeli térképen tisztán kivehetőek a világ nagyvárosai, de még a főbb útvonalai is a fényforrások miatt.

Csak nehogy valaki reménykedni kezdjen! Ettől még nem találnak ide hamarabb a kedves, kül-Földre szakadt ufótársaink. Bár lehet, hogy én tévedek. Mindenesetre legyünk tisztába a céljainkkal.

Nem az a fő baj, hogy ők látnak bennünket, és nem is az, hogy mi nem látjuk a csillagokat. Hiszen ennél sokkal nagyobb gondjai is lehetnek az embernek. Az egyre súlyosbodó fényszennyezésnek más következményei is vannak. Ezek közül csak az egyik a „csillagprobléma”, melynek oka a túl sok világűr felé irányuló fénykibocsátás, aminek nagy része visszaverődik a földre a levegő párája, porszemei által. ĺgy nő a háttérfényesség, ami által alig, vagy egyáltalán nem láthatóak a távoli és kevésbé fényes csillagok.

Mind elpusztul

Talán feltűnőbb az utcai világítás okozta kellemetlenség. Például akkor, amikor kocsival utazunk, és az utcai lámpa a szemünkbe világít. Mi még el tudunk fordulni, de a vezetőnek nagyon „ciki”. Csak másfelől kell annyi fény, ami láthatóvá teszi az útjelző táblákat vagy figyelmeztető jelzéseket. Az ablakon bejutó utcai világítás is zavaró. Főleg a villódzó reklámok, amikor aludnál. Persze ott a sötétítő függöny vagy redőny, de nem lehetne tenni ez ellen valamit? Mi még a jobbik helyzetben vagyunk. A Föld állatvilága nem a XXI. századra termett. Mit tehet szegény teknőc, aki éjszaka kelt ki a floridai homokból és látta a fényeket a közelben? Hát elindul feléjük. Pontosan a parti szállodák felé a tenger helyett. Mind elpusztul. És rajtuk kívül még sok állatfajnak létkérdés az „éjszaka-nappal életmód” megtartása.

Mi a tényleges megoldás?

Természetesen nem az, hogy ezentúl nem világítunk. (Bár az elveszett energia is jelentős hátránya a fényszennyezésnek.) Inkább modernebb eszközöket kellene használnunk. Például: bár szép a régi gömbburás lámpa, de már az is sokat segítene, ha árnyékolókat szerelnének föléjük. Vagy betiltanák a közvetlenül az égre irányuló fényforrásokat, amelyeknek csak figyelemfelhívó funkciója van. De arra van a fogyasztói világ, hogy ilyeneket kitaláljon. És szerintük nekünk is el kellene fogadni ezeket. Az intézkedések fontosságát egyre több területen fedezik fel. Több rendelet és törvény (az első Csehországban, 1998-ban) is született már, főleg Nyugat-Európában. Elindult valami, de van még mit tennünk. (lilu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?