Gútán két magyar tannyelvű általános iskola működik, idén mindkettőben két-két párhuzamos első osztály nyílt. Az Iskola utcai suliban szeptembertől azonban merőben új módszerrel kezdtek a kis nebulók. Két tanítónő, Dombi Katalin és Gőcze Csilla „egész napos iskolát” álmodott a gyerekeknek. Velük beszélgettem.
Már nem nehéz az iskolatáska
Igen, jómagam is emlékszem arra az érzésre, mikor a negyedik óra után kiengedtek minket az iskolából, és rohanhattunk haza. De az osztályban, a közösségben eltöltött kellemes órákra is szívesen emlékezem. Az egész napos iskolát pedig nem kell szó szerint venni. Bejön a kis elsős hétfőn az iskolába, hozza minden tanszerét. Délig iskola, aztán kettőig ebéd és szabad foglalkozás, majd kettőtől négyig közösen megoldjuk a házi feladatokat, megtanuljuk a leckét, felkészülünk a következő tanítási napra. Négykor indulás haza, de a tanszerek maradnak. A könyveket, füzeteket csak hétvégére viszik magukkal, de azt sem azért, hogy tanuljanak belőle, inkább a szülők számára megnyugtatásul, hogy minden rendben, haladnak a tananyaggal. ĺgy sokkal több a családdal töltött szabad idő, többet lehet játszani, sportolni a gyerekkel. Az első osztályos tananyagot ugyanis könnyebben gyakorolja a gyermek az iskolai környezetben, mint otthon. Ami a suliban tíz percig tart, az otthoni környezetben legalább fél óra. Természetesen harmadikban, negyedikben az egész napos suli már nem fenntartható.
Hogyan értékelik a szülők ezt a kezdeményezést az eltelt három hónap után?
Eleinte voltak, akik nem hitték, hogy az iskolában minden leckével megbirkózik majd a gyermekük, ám később már mindenki örült az így felszabaduló időnek. A negyedéves értékelés pedig azt mutatja, hogy a tananyag átvétele a szokásos iramban halad, viszont a gyerekek ismeretei mélyebbek, mint a hagyományos módszer alkalmazásakor.
Honnan jött az egész napos iskola ötlete?
Ezt a módszert Magyarországon már több éve alkalmazzák. Mi a kolleganőmmel áprilisban részt vettünk Komáromban a Béke utcai iskolában egy bemutató órán, ahol nagyon megfogott ez az újfajta oktatási mód. Akkor döntöttünk úgy, hogy megpróbáljuk ugyanezt itt, Gútán is. Összehívtuk az elsőbe készülő harmincegy gyerek szüleit, elmagyaráztuk nekik a módszer lényegét. A Komáromban hasonlóan oktató pedagógusok is itt voltak, kérdezhettek tőlük a szülők. Végül mindannyian beleegyeztek, hogy szeptembertől indulhat az egész napos suli.
A nevelőnők, akik a délutáni foglalkozásokat végzik, hogyan fogadták a kezdeményezést? Nekik ez többletmunka, nem?
Madurka Mária és Oláh Katalin, a nevelőnők kezdettől fogva támogatták elképzeléseinket. Mi négyen szorosan együtt kell, hogy dolgozzunk. Csak így működhet rendesen ez a módszer.
Az iskola igazgatója áldását adta a kezdeményezésre. Katalin és Csilla tanító néni egyelőre csak az első osztályban tervezi az egész napos iskola módszerének alkalmazását. Gond legfeljebb azon szülők esetében lehet, akik anyagi okokból nem engedhetik meg a délutáni, napközis foglalkozást, mivel nincs pénz az ebéd fizetésére. Ám a Rákóczi Szövetség Gúta és Vidéke célalapja vállalta, hogy indokolt esetben segítséget nyújt a hozzá forduló szülőknek. ĺgy kerek a történet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.