Csordulj könnyem, mondta a rendőr

A különleges amerikai sci-fi író, Philip K. Dick 1974-ben jegyezte a Csordulj könnyem, mondta a rendőr című regényt. A könyv abba a ciklusba tartozik, amelyben a szerző szinte állandóan a vallással és a szintetikus drogokkal foglalkozik, ezt a két dolgot keresztezi, helyezi párhuzamba, vagy épp azonosítja egymással.

A különleges amerikai sci-fi író, Philip K. Dick 1974-ben jegyezte a Csordulj könnyem, mondta a rendőr című regényt. A könyv abba a ciklusba tartozik, amelyben a szerző szinte állandóan a vallással és a szintetikus drogokkal foglalkozik, ezt a két dolgot keresztezi, helyezi párhuzamba, vagy épp azonosítja egymással. Az állandó Isten- és valóságkeresés ilyen sűrű jelenléte részben azzal is magyarázható, hogy Dick ekkoriban már előrehaladott paranoiával küszködött, de azt hiszem, egy egészséges elmeállapotú író ezt (és sok másik Dick-regényt) nem tudta volna ilyen mesteri szinten, ilyen félelmetesen ábrázolni.

A történet főszereplője Jason Taverner, a kedd esténként jelentkező varietéműsor országos ismertségű sztárja, több tízmillió tévénéző kedvence és ideálja. Csak nagyon kevesen tudják róla, hogy nem igazi ember, mármint a szó legszorosabb értelmében: ő egy titkos kormányprogram végterméke, egyike azoknak a genetikailag megváltoztatott embereknek, akiket egyszerűen csak hatosoknak hívnak. Egy este hazafelé tart a műsor felvételéről, amikor valaki merényletet követ el ellene. Taverner túléli a merényletet, és másnap reggel egy ismeretlen, koszos kis motelszobában ébred. Első látásra minden normálisnak tűnik: a mindenható rendőrség állandó ellenőrzés alatt tartja a világot, az emberek zsebpénzért árulják el egymást, az ősi értelemben vett magánélet rég megszűnt létezni. Csakhogy valami mégsincs a helyén: itt ugyanis senki nem ismeri Jason Tavernert, se a kedd esti tévéshow-t, se a dalait, sőt az országos nyilvántartásban sem szerepel ilyen nevű egyén. Jason őrült menekülésbe és bujdosásba kezd, hiszen hivatalos papírok nélkül azonnal megölnék vagy munkatáborba küldenék. Tudja, hogy csupán egyetlen esélye van a túlélésre, mégpedig az, ha megtalálja önmagát. Aztán összefut egy nővel, aki ismeretlen kábítószerrel kínálja. A tabletta lenyelése után pedig minden visszaváltozik olyanná, amilyen volt…

Philip K. Dick egyik legelgondolkodtatóbb műve a regény, melynek nincs egyértelmű lezárása. Anélkül, hogy ezt az orrunkra kötné, ránk bízza, melyik alternatívát akarjuk választani, és esetenként rákényszerít bennünket arra is, hogy néhány korábbi mondatot újraolvassunk és újraértelmezzünk. Egy azonban mindenképp biztos: a valóság bármi, csak épp nem az, aminek eddig gondoltuk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?