Azoknál a csendes gyerekeknél, akik nem zavarják a tanítást, nem hívják fel magukra a figyelmet, gyakori a lelki zavar, a félelem és a szorongás.
Az iskolakerülők depressziósak
A diákok gyakran nem azért válnak iskolakerülővé, mert nem akarnak tanulni, vagy nem érdekelné őket az iskola, hanem azért, mert valamitől, vagy valakitől félnek. „Az sem oldja meg a gondot, amikor a kis csellengőt elkapják a rendőrök. Az iskolakerülőket nem keresni kell, hanem meg kell találni a lazítás kiváltó okait. Ezt a jelenséget gyakran alábecsülik, nem tulajdonítanak neki kellő figyelmet“ – mondja egy németországi gyermekpszichológus.
Amíg a tanároknak túlzott követeléseik vannak a diákokkal szemben, addig a gyerek úgy tekint az iskolára, mint sikertelensége helyszínére, ahol diáktársai kinevetik, megalázzák, s ezek után már normális, hogy félni kezd. Az első jelek, amiből kiderül, hogy nincs minden rendben a fej- és hasfájás, étvágytalanság. Ezek a tünetek leginkább reggel, az iskolábamenés előtt lépnek fel, de este, hétvégén, az iskolai szünidő alatt, amikor már nincs „veszély“, elmúlnak.
Az ilyen esetben sajnos a diák nem tudja önerőből megoldani a gondjait, szakember segítségére szorul. Ha sokáig halasztja azt, hogy valamilyen bizalmas baráttal, megbízható tanárral vagy pszichológussal megbeszélje a problémáját, nagymértékben csökkenhet az önbecsülése, lelkibeteggé válhat. A szakemberek egyetértenek abban, hogy az iskolaköteles gyerekek 7 százaléka mély depresszióba sülylyedt az iskolai sikertelensége miatt. A kisiskolások között a fiúk félnek jobban, míg a pubertáskort elérve a lányok kezdenek el rettegni a sikertelenség és a megaláztatástól való félelem miatt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.