Nem mindent vehetünk neten

<p>Pozsony. Az internetet rendszeresen böngésző emberek 95 százaléka már vásárolt valamit a világhálón – derül ki a TNS SK közvélemény-kutató ügynökség felméréséből. Leginkább kedveltek az elektronikai termékek, a könyvek, a játékok és különböző szolgáltatások. Az élelmiszert, vagy luxus márkájú ruhaneműt árusító üzletekre viszont még várnunk kell.</p>

DEMECS PÉTER

Még idén is kevesebbet költünk karácsonyra annál, amit a gazdasági válság előtti időszakban. Több felmérés igazolta, hogy az emberek többsége nem hajlandó 300 eurónál többet költeni a szeretteinek szóló ajándékokra. A lakosság körülbelül 11 százaléka vesz fel kölcsönt karácsony előtt.

Az elmúlt hat hónapban főleg könyveket vásároltak nálunk online üzletekben. A világhálón vásárló emberek két ötöde vett könyvet.

A fokozott érdeklődést a martinus.sk könyvesbolt képviselője, Martin Štrba is jelezte. „Évről évre több tucat százalékkal emelkedik a forgalmunk az előző évhez képest” – szögezte le.

Hiányzik az élelmiszer?

A termékek összehasonlításával foglalkozó heureka.sk honlap szerint a szlovák piacon jelenleg körülbelül 2500 internetes üzlet működik. „Az internetes boltok kritériumának viszont csak körülbelül 30 százalékuk felel meg” – mondta Tomáš Hodboďa, a portál munkatársa.

A TNS SK felméréséből kiderül, hogy az országban a vevők főleg az élelmiszert, a luxus ruhákat és bútorokat árusító internetes üzletek jelenlétét hiányolják. Az internetes üzletek képviselőinek viszont eltérő tapasztalatai vannak. „Klienseink nem panaszkodnak arra, hogy hiányzik a kínálatunkból az élelmiszer. Ha ilyen igénnyel fordulnának hozzánk, ezt is képesek lennénk kivitelezni. Egyelőre viszont nem gondolkozunk ilyen lehetőségen” – mondta a Sme napilapnak a hej.sk marketing igazgatója, Jitka Součková.

A ruhák árusításánál az lehet a legnagyobb probléma, hogy az internetes üzletek nincsenek felkészülve ezeknek a termékeknek az árusítására. „Az üzletnek erre szakosodnia kell. Pontos információk kellenek a ruhákról, a méretekről; nagy felbontású képekre, vagy videó-felvételekre van szükség. Erre a lehetőségre még két évet várni kell” – vélekedik Hodboď.

Az árak különböznek

A világhálón való vásárlás iránt azért nagy az érdeklődés, mert a klasszikus üzleteknél kedvezőbb árakat kínál. Például ha tévét vásárolnak a világhálón, akkor bizonyos esetekben 300 eurót is megspórolhatnak. Az üzletek eladói viszont azt állítják, hogy ez sem mindig igaz. „Előfordul, hogy a klasszikus üzletben is ugyanolyan áron, vagy olcsóbban kínáljuk az adott terméket annál, ami a világhálón van” – állítják a TPD Euronics eladói. Rövid felmérésünk során, amikor az interneten árusított tévéket az üzletek kínálatával hasonlítottuk össze, egyetlen ilyen példát sem találtunk – mindig az online kínálat volt a kedvezőbb. A hűtők esetében nem voltak különbségek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?