A nyári hónapokban előfordulhat, hogy négylábú kedvencünket méh, darázs vagy hangya csípi meg. A kutyákat leggyakrabban a fejükön és a pofájukon csípik meg a rovarok, de a kevésbé szőrös testrészeken, például a hason vagy a mancsokon sem ritka a csípés.
Mit tegyünk, ha a kutyánknál nemkívánatos reakciót vált ki a rovarcsípés?
A rovarcsípések vagy -csípések általában helyi duzzanatot és fájdalmat okoznak. Több csípés súlyos allergiás reakciót, akár anafilaxiás sokkot is okozhat. Amikor egy méh megcsípi a kutyát, a fullánk leválik a testről, és a kutya testében marad. A fullánk többek között olyan izomrostokat tartalmaz, amelyek a méhtől való elválás után is tovább szállítják a mérget a kutya szervezetébe. Ezért a fullánk eltávolításakor ne használjunk csipeszt (amely a fullánkot összenyomva további mérget szabadíthat fel), hanem megfelelőbb módszer a fullánk lekaparása, pl. egy hitelkártyával vagy hasonló tárggyal. Egy méh csak egyszer csíp és meghal, de a darazsak többször is megcsíphetik a kutyát.
Megelőzés:
Kerüljük a méhkaptárak, hangyabolyok közelségét és a darázsfészkeket. Jó esetben legyünk nálunk az allergia kezelésére, csípés okozta reakciók enyhítésére való gyógyszer.
Tünetek:
A tünetek általában a csípést követő 20 percen belül jelentkeznek. Előfordulhat, hogy a szőr miatt észre sem vesszük a csípést (harapást). Ha mégis észrevesszük a harapást, figyeljük meg kutyánkat a következő 12-24 órában, hátha romlik az állapota.
A fő tünet az érintett testrész, különösen a szemhéj, a fül, a pofa, a pofa, az arc területének duzzanata. Ha a kutyát az orrba vagy a pofába csípték, a légutak duzzanata miatt légzési nehézségek léphetnek fel. Erős allergiás reakció esetén a kutya sokkot kaphat.
Az allergiás reakció tünetei:
Hidegrázás,
Hasmenés,
Hányás,
Légzési problémák,
Gyengeség. Ha a kutya az allergiás reakció ezen jeleit mutatja, azonnal vigyük állatorvoshoz, mert kóma vagy akár halál is bekövetkezhet.
Elsősegélynyújtás:
Ha lehetséges, távolítsuk el a fullánkot (ne használjunk csipeszt, mert a fullánk összenyomásával még több mérget préselhetünk ki, megfelelőbb módszer a fullánk lekaparása például egy hitelkártyával vagy hasonló tárggyal). A viszketés, a fájdalom és a duzzanat jég- vagy hideg borogatással enyhíthető. Ha allergiás reakcióra gyanakszunk a kutyánál, antihisztamint adunk, a típus és az adagolás, valamint a további kezelés tekintetében az állatorvossal kell egyeztetni. Soha nem mozgassuk a kutya szájkosarát, ha az eszméletlen. Ilyen esetekben elkerülhetetlenül állatorvoshoz szállítjuk a kutyát: a kutyának légzési nehézségei vannak, a duzzanat nem megy le, a kutya lázas, sokkos állapotban van vagy sokkot kap (anafilaxiás sokk).
Forrás: www.psickar.sk
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.