A fűtési szezon alatt elég sokszor riasztják a tűzoltókat a családi házakban kialakult tűzesetekhez – mondta Katarína Križanová, a Tűzoltó- és Mentőszolgálat (HaZZ) szóvivője. A tragédiák megelőzése érdekében a tűzoltók megfogalmaztak néhány jó tanácsot.
Jobb ma egy szerelő, mint holnap egy tűzoltó
„A családi házakban kialakult tűzesetek leggyakoribb oka a fűtési rendszerek és a kémények rossz állapota, illetve az, hogy azokat eleve rosszul szerelték be, majd helytelenül működtetik” – részletezte Križanová. Tűz keletkezhet figyelmetlenségből és amiatt is, hogy a tüzelőanyagokkal vagy a forró hamuval nem bánunk elég óvatosan.
Az elmúlt 8 hónapban a fűtési rendszerek és a kémények rossz állapota miatt 393 tűzeset alakult ki, melyek során 4 személy megsérült, és a keletkezett kár összesen 880 ezer euró volt. A tűzoltók szerint a r endszeres, m egelőző e llenőrzést nem szabad alábecsülni. Inkább hívjunk szükség esetén évente akár többször is kéményseprőt és technikust, mint a tűzoltókat! „A kémények műszaki állapotáért és karbantartásáért a családi házak tulajdonosai felelnek, és kötelesek biztosítani a rendszeres tisztításukat is” – magyarázzák a tűzoltók. Bizonyos szinten mi is ellenőrizhetjük a kéményünket. Például a tisztítónyíláson keresztül lámpával és tükörrel belenézhetünk vagy fényképezőgéppel belefényképezhetünk, és aztán a képet alaposan kinagyítva kielemezhetjük. Lehet, hogy egy beesett madártetemet mi is észreveszünk. Egyenes kéménynél arra is van esély, hogy végig látjuk a kémény falát, tetején a világító égbolttal. Ez igazolja a kémény átjárhatóságát. Ha a kémény besötétedik, az valószínűleg csak annyit jelent, hogy elhúzás van benne. A huzatot egy égő papírral ugyan ellenőrizhetjük, de megnyugtató véleményt csak a kéményseprő adhat.
Fontos, hogy a különböző fűtési rendszereket ne mi szereljük be, hanem mindig hívjunk szakértőt!
A tűzoltók hangsúlyozták: a kályhákba és a kazánokba csak arra kijelölt tüzelőanyag való. A háztartási hulladék, a plasztok és más gyúlékony anyagok elégetése fokozza a tűzvész kockázatát és a környezetet is szennyezi. A tüzelőanyagot is megfelelően kell tárolni. „Közvetlenül a kazánok és kályhák közelében nem szabad elhelyezni semmilyen gyúlékony anyagot” – mondta a szóvivő.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.