Tavaly szeptemberben hazai országos parlamenti képviselőket, majd néhány hónappal később köztársasági elnököt választottunk, a hétvégén pedig arról kellett döntenünk, kik képviseljék Szlovákiát az Európai Parlamentben. Olvasóink nagy része gyakorlott választónak számít, ám mindig akadnak olyanok, akik elsőválasztók, vagy akik idáig valamilyen okból nem akartak szavazni. Éppen ezért – olvasói levélre reagálva – ifj. Mészáros Lajos jogász összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat az európai parlamenti választással kapcsolatban.
Az Európai Parlamentről
Hetek óta mindenhol az európai parlamenti választásokkal kapcsolatos hirdetéseket látni, tele van velük minden reklámfelület és az internet is. Úgy tűnik, mintha mindenki az EP-be „igyekezne”, arról viszont már alig esik szó, hogy pontosan milyen feladatkörei vannak ennek az intézménynek, és milyen szerepe van az EU-n belül. Bevallom, először merült fel bennem, hogy részt veszek az EP-választásokon, ezért örülnék, ha írnának róla a rovatban, illetve magáról a szavazásról is leírnák a fontosabb tudnivalókat.
Az olvasónk által felvetett téma nem is lehetne aktuálisabb, hiszen a hétvégén az Európai Unió tagországaiban (Szlovákiában jún. 8-án, szombaton) megválasztják az Európai Parlament (EP) új képviselőit. Sajnos az is tény, hogy a szlovákiai EP-választásokon a részvételi arány rendre alacsony, az eddigi legmagasabb (2019-ben) is csak 22,74 %-os volt. A továbbiakban ezért is, olvasónk kérdéseit megválaszolva, megpróbálunk egy rövid, általános áttekintést nyújtani az EP működéséről és a közelgő szavazásról.
Az EP az Európai Bizottság (Bizottság) és az Európai Unió Tanácsa (Tanács) mellett az EU három alapintézményének egyike, emellett pedig az az EU-s szerv, amelybe az EU-s polgárok közvetlenül választják képviselőiket. Az EP hivatalos székhelye Strasbourg, ahol viszont csak havi egyszer ülésezik, a többi ülés Brüsszelben zajlik. Az EP-t az EU egyes tagállamaiban megválasztott képviselők alkotják. Pontos számuk az országok népességi arányához igazítva, az ún. „csökkenő arányosság” elve alapján van meghatározva, mely szerint egyetlen EU-s tagországnak sem lehet 96-nál több, 6-nál pedig kevesebb képviselője. Az említett elv alapján a 2024-es választások után az EP-nek 720 képviselője lesz, akik közül Szlovákiában 15-öt, Magyarországon 21-et választanak.
Az EP legfőbb jogkörei jogalkotási, felügyeleti és költségvetési jellegűek. A jogalkotáson belül elsősorban a Bizottság javaslatai alapján a Tanáccsal együtt hozza meg az EU-s polgárokra közvetlenül ható uniós jogszabályokat, emellett pedig dönt a nemzetközi megállapodások elfogadásáról és az EU bővítéséről is. A felügyeleti jogkörében az EP választja a Bizottság elnökét, emellett ellenőrzi a többi EU-s intézményt, és vizsgálja az uniós polgárok petícióit is. A költségvetési jogkörein belül pedig a Tanáccsal együtt alakítja ki, majd hagyja is jóvá az EU hosszútávú költségvetését, azt a többéves pénzügyi keretet, amellyel a tagállamok is számolnak éves költségvetéseikben, és amelyre az EU támogatási rendszere is épül.
A szombati szlovákiai EP-választásokon minden felnőtt EU-s állampolgár részt vehet, akinek Szlovákiában van az állandó lakhelye. Szavazni 7:00-től 22:00-ig lehet majd az erre a célra kijelölt szavazókörökben, ahol a választónak először személyi igazolványával kell magát igazolnia, ezután veheti át a szavazóborítékot és az induló pártok listáit, amit aláírásával igazol. A szavazás az egyik lista kiválasztásával és annak borítékba helyezésével, majd a lezárt boríték urnába dobásával történik meg. A listákon belül konkrét jelölteket is lehet választani, mégpedig az adott jelölt sorszámának bekarikázásával. Végezetül fontos leszögezni, hogy szavazatunk akkor is érvényes, ha karikázás nélkül dobjuk be a pártlistát tartalmazó borítékot az urnába, de ha a karikázás mellett döntünk,
legfeljebb két jelöltet karikázhatunk (három vagy több karikázás esetén ugyanis a szavazólap érvénytelenné válik).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.