„Sziasztok! Valaki tud arról, hogy a győri kórház sürgősségijére beengednek 1 fő hozzátartozót, ha felnőtt az illető?” – egyszerűnek tűnő kérdéssel találja magát szemben az ember a Facebookon, a kommentekből viszont kristálytisztán látszik, hogy teljes a káosz a választ illetően.
Most akkor bemehet hozzátartozó a sürgősségire vagy sem?
A Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház főigazgatója 2021. október 23-ától rendelt el teljes körű látogatási tilalmat az intézményben. Ez tehát a kiindulási pont. Mielőtt innen folytatnánk, lássuk, mit gondolnak a győriek a kérdésről, milyen tapasztalatuk volt a sürgősségire való bejutást illetően.
Az első komment mindjárt ez: „Mondjuk az intézmény részéről a minimum elvárható és a korrekt magatartás az lenne, ha a vonatkozó jogszabályt jól láthatóan kitennék a bejáratokhoz és nem a biztonsági őr kedve határozná meg.”
S akkor jöjjön a „vegyesfelvágott”:
- Velem körülbelül egy hónapja nem engedtek be senkit, hiába mondtam, hogy az egész éjszakán át tartó vesegörcs miatt alig állok a lábamon...
- Engem a sürgősségiig beengedett a biztonsági őr még januárban, de onnan kőkeményen kizavartak.
- Múlt héten szerdán vittem apukámat, nem engedtek be, kint kellett várakoznom a kórház előtt, ameddig tartottak a vizsgálatok. Végül benn is fogták.
- Korábban annyit lehetett, hogy betolhattam a kocsival, aztán kiküldtek – természetesen semmi információval, hogy hol, meddig várjak a szinte magatehetetlen hozzátartozómra.
- Igen. Szombaton bemehettem Apuval, mint kísérő. Tesztet csináltak és mehettem vele a vizsgálatra is.
- Nem. Olyan fájdalmaim voltak egy hete, hogy menni sem tudtam, és kizavarták a páromat, még a vizet sem tudta odaadni, mert elé álltak.
- Ha az illető, akit kísérsz kisgyermek, netán olyan idős, hogy egyedül veszélyes lenne mozognia, akkor biztosan.
- Igen, némi szóváltás és fenyegetőzés után...
- Úgy tudom nem, de ez orvostól is függ. Páromat például beengedték.
- Bekísérheted, de az SBO ajtajából visszazavarnak.
- Férjemmel minden további nélkül beengedtek. De csak oda!
- Én belógtam…
- Nem engednek be egy kísérőt sem.
- Sajnos nem. A 16 éves lányommal sem engedtek be!
- Két hete minden nap bejártam osztályra, a kutya nem kérdezte hova megyek, még volt, hogy este is.
- A balesetin engedélyezték.
- Bevinni be lehet, aztán kiküldenek.
- Nem, engem a demens anyukám mellé sem engedték be…
Lássuk akkor a főigazgatói utasítást, annak azon pontjait, hogy kinek biztosított a kapcsolattartás:
- Súlyos állapotú, végstádiumú betegek mellett tartózkodhat az általuk előzetesen megjelölt személy, ennek hiányában közeli hozzátartozójuk által megjelölt személy.
- Kiskorú mellett egyik szülője, törvényes képviselője, illetve az általa vagy törvényes képviselője által megjelölt személy tartózkodhat.
- A szülő nőnek joga van arra, hogy az általa megjelölt személy a vajúdás és a szülés alatt folyamatosan vele lehessen.
- Értelmi fogyatékossággal élő beteg esetén szülője, törvényes képviselője, illetőleg az általa vagy a törvényes képviselője által megjelölt személy mellette tartózkodhat.
Ezek a kitételek a járóbeteg-ellátásra nem vonatkoznak. S mivel a sürgősségire nincs külön utasítás, így ez azt jelenti, hogy a látogatási tilalom érvényes az SBO-ra is, tehát nem mehet be hozzátartozó – hacsak a beteg nem fiatalkorú, illetve értelmi fogyatékossággal élő.
A teljes főigazgatói utasítás itt olvasható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.