Fotó: shutterstock
Ezrek mentek el a magyar egészségügyből - és még tömegekkel számolnak
A KSH legfrissebb jelentése szerint 17 ezer dolgozó hagyta el az egészségügyet az elmúlt egy év alatt Magyarországon.
A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke ATV Start című műsorban magát a számot nem erősítette meg, de azt igen, hogy az elmúlt hónapokban nyilvánvalóan látszik a fogyás. Balogh Zoltán beszélt arról, hogy a felmondási tilalom mellett többen mennek nyugdíjba, s azt már korábban is észlelte a kamara, hogy a 2020-2025 közötti időszakban hatalmas tömegek fognak nyugállományba vonulni.
A tapasztalt szakdolgozóknak körülbelül a 15-20 százaléka, ennek a folyamatnak pedig még csak a felénél vannak. Van egy belső átcsoportosulás is, főleg magánszolgáltatókhoz vagy más ágazatokba vándorol a munkaerő.
A magyar ápolói-orvoslétszám arány még rosszabbá vált a járványhelyzet miatt, a háttérszolgáltatásokat biztosító osztályok miatt azonban jobban aggódik a kamaraelnök, mivel szerinte vannak olyan ellátásformák, ahol tragikussá vált a helyzet. Ilyen például az otthoni szakápolás, az alapellátás, vagy a krónikus betegellátás.
Az intenzív ellátás körülményei között minden eszköz rendelkezésre áll, a betegek azok, akik sokkal betegebbek, összetett problémákkal jelentkeznek, magasabb a krónikus betegek száma is. Azért is növekszik a halálozási ráta Magyarországon, mivel nagyon sok krónikus betegcsoportnak az ellátása gondot okoz, hiányt szenvedett az elmúlt pár év során, a szakdolgozóknak pedig nagyon nagy szerepe lehetett volna, ha vannak. (Forrás: Weborvos)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.