A klímaváltozás negatív hatásai elleni küzdelemben az erdők a legfontosabb eszközeink és lehetőségeink. Megóvásuk és természetességük, ökológiai egyensúlyuk fenntartása jövőnk kulcskérdése és alapvető kihívása.
Erdők nélkül védtelenek vagyunk
A 2050-re kitűzött karbonsemlegességi célok eléréséhez szükség van a meglévő erdők elnyelési kapacitásának megőrzésére és az erdőterületek jelentős növelésére, egyúttal nagy hangsúlyt fektetve az erdők klímaváltozáshoz való alkalmazkodásának aktív segítésére is – szögezte le előadásában dr. Somogyi Zoltán, a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézetének tudományos tanácsadója a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának és az Erdészeti Tudományos Intézetnek a szervezésében február 10-én megtartott Erdészeti Tudományos Konferencián. Az előadások során az erdők fenntartható kezelését támogató tudományos válaszokat, kutatási eredményeket ismerhette meg a közel ezer fős hallgatóság
– Mivel az erdők a klímaváltozás miatt folyamatos nyomás alatt állnak, paradigmaváltás nélkül nem ellensúlyozhatjuk a negatív hatásokat. Az erdők ellenálló- és regenerációs képességének növeléséhez, immunrendszerük erősítéséhez a kulcs a biodiverzitás megőrzése, növelése és ha kell, helyreállítása, proaktív erdővédelmi beavatkozásokkal – hangsúlyozták előadásukban dr. Csóka György, a Soproni Egyetem Erdészeti Tudományos Intézetének tudományos tanácsadója és Prof. dr. Lakatos Ferenc egyetemi tanár, a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának Erdőművelési és Erdővédelmi Intézetigazgatója.
A konferencián több mint ezer tudós, kutató és a gyakorlatban dolgozó erdész szakember vett részt, volt aki személyesen, mások online. A konferencia egyik legfontosabb témája a klímaváltozás és az erdők kapcsolata volt. A kormány a klímasemlegességi célok elérésében kiemelten fontos eszközként tekint az erdőkre, ennek érdekében indította az országfásítási programot és védi a meglévő erdőállományt. A hatalmas szakmai érdeklődés is bizonyítja: létezik az a hazai erdészeti, természetvédelmi szaktudás, amely garancia az erdők fenntartható kezelésére – mondta nyitóbeszédében Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért felelős államtitkára.
Prof. dr. Fábián Attila, a Soproni Egyetem rektora kiemelte: szükség van az erdőkkel kapcsolatos felsőoktatás megújítására, amelyet a teljes szakmai közösség – a tudomány és a gyakorlat, a vállalati szféra – összefogásával kell megtenni.
A plenáris előadásokat az erdészeti ágazatot átfogó nyolc szekcióülés követte, amelyekben az erdőgazdálkodás, az erdőleltározás és erdőleírás, az erdővédelem, a környezetvédelem és környezeti nevelés, a geomatika, a klímaváltozás, a műszaki, ökonómiai kérdések, az ökológia, a természetvédelem és végül vadgazdálkodás kérdéseit vitatták meg a résztvevők.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.