<p>A rendszerváltás óta eltelt 26 évben szinte teljesen leépítették a szlovákiai élelmiszeripart és vele együtt a zöldségtermesztést is. Az ágazatnak a nagy nyugati üzletláncok megjelenése adta meg a kegyelemdöfést, a korlátlan behozatal mára pedig már a fogyasztók egészségét is veszélyezteti.</p>
Veszélyes importzöldség
A zöldségtermesztést az egyre nehezebb feltételek miatt mára több mezőgazdasági nagyüzemben is felszámolták. „A speciálisnövény-termesztést jóval hatékonyabban kellene támogatni” – fejtette ki lapunknak ezzel kapcsolatban Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara (AKS) elnöke, aki szerint húsz-huszonöt évvel ezelőtt, vagyis nagyjából a rendszerváltás idején még számos agrárüzemben jelentős láncszemként tartották nyilván a zöldségtermesztést. A nagymértékű behozatal azonban kedvét szegte a termelőknek. Azokban a mezőgazdasági üzemekben pedig, ahol a könyörtelen piaci feltételek ellenére is fenntartják az ágazatot, többnyire már csak „hagyományból” teszik. „Mert úgy gondoljuk, hogy milyen is egy szövetkezet mondjuk a szarvasmarha-tenyésztés, de ugyanúgy akár a zöldségtermesztés nélkül” – vallja Szabó Rozália, a Tardoskeddi Mezőgazdasági Szövetkezet elnöke.
Hiányzik az élelmiszeripar
Akik hajlanának a zöldségtermesztés folytatására, rögvest azzal érvelnek, hogy hiányzik az ágazat feldolgozóipara, hiszen Szlovákiában szinte teljesen eltűntek a konzervgyárak és a fagyasztóüzemek. Peter Horváth, a Szlovákiai Zöldségtermesztők Uniójának az elnöke szerint egyszerűbb lenne a hazai termesztők helyzete, ha az általuk kitermelt zöldséget felvásárolnák tőlük a konzervgyárak és a fagyasztóüzemek. „Látnánk, hogy nem vész kárba a mindennapi munkánk, meg egy kis hasznunk is lehetne. Mert az üzletláncok általában a behozatalt részesítik előnyben, a kistermelőket egyértelműen mellékvágányra helyezik” – panaszolta lapunknak egy mátyusföldi zöldségtermesztő.
Mivel a termesztők nem rendelkeznek felvásárlási szerződésekkel az egyes terményekre, a napi létbizonytalanság rengeteg energiájukat emészti fel. Peter Horváth szerint a tárolással sok termelőnek akadnak gondjai, így gyakran beszántják a földeken megtermett zöldséget. A termesztőknek rengeteg fejtörést okoznak a felvásárlási árak, valamint a piac alakulása is, hiszen mindig is a nagyobb termelők voltak előnyben.
Akár mérgező is lehet
A túlméretezett behozatal nem csupán a termesztők számára rejt veszélyeket. Farsang István, a Szlovákiai Kertészszövetség Rimaszombati Járási Szervezetének megbízott titkára a nagymértékű zöldségbehozatallal kapcsolatosan megjegyezte: sok esetben túladagolt a zöldségféleségekben a nitráttartalom. „Hosszú évekig dolgoztam a kertészetben, tudom, milyen arányban lehet jelen például a sárgarépában a nitrát. Amikor a bébitápkészítéshez szállítottuk egykor a sárgarépát, annak kilogrammjában a nitrátszint nem lehetett magasabb kétszáz milligrammnál. Nemrég érdekességképpen megmértem egy kilónyi, üzletláncban vásárolt répa nitrátszintjét, és borzasztó eredményt kaptam. A termény kilójában kétezer milligramm nitrát volt” – tette hozzá Farsang.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.