Veszélyben régiónk gázellátása

Pozsony |

<p>Szlovákia &ndash; régiónk többi országával együtt &ndash; továbbra is rá van utalva az orosz gázra, Moszkva azonban egyre határozottabban állítja, hogy pár éven belül búcsút inthetünk az Ukrajnán keresztüli szállításoknak. Az Európai Unió ugyan azt hajtogatja, hogy nem hagyja magát zsarolni, a háttérben azonban jelenleg is intenzív tárgyalások folynak.</p>

Oroszország az elmúlt hónapokban többször hangoztatta, hogy az ukránok katasztrofális fizetési morálja és az épp zajló orosz–ukrán konfliktus miatt hamarosan leállítja a nyugati gázszállításokat Ukrajnán keresztül. Alekszandr Medvegyev, az orosz Gazprom gázipari társaság vezérigazgató-helyettese a múlt héten megerősítette, hogy 2019-ben lejár az a Kijevvel kötött szerződés, amely szerint most az orosz gázt Ukrajnán keresztül szállítják az európai országokba. „Utána semmiféle tranzitról nem lehet szó Ukrajnán keresztül” – állítja Medvegyev, aki szerint a 2019 utáni orosz gázszállítások ügyében gyorsan kell lépni, mert „gáz az lesz, csak vezeték nem, amin el lehet juttatni”.

Titkos tárgyalások

A leginkább érintett országoknak Szlovákia és szomszédjai számítanak, így nem csoda, hogy az említett államok politikusai és gázipari cégei a háttérben intenzív tárgyalásokat folytatnak a lehetséges megoldásról. Az osztrák Die Presse napilap információi szerint az osztrák OMV olajipari konszern és a Gazprom orosz állami földgázipari óriásvállalat titokban máris egy új gázvezeték tervén dolgozik: a korábban tervezett Nabucco gázvezeték nyomvonalán orosz gázt szállítanának a Kaszpi-tenger térségéből Európába. A tárgyalások egyik vezetője Reinhard Mitschek, a Nabucco Gas Pipeline International GmbH (NIC) korábbi ügyvezető igazgatója. A lap szerint az OMV nem kommentálja az értesüléseket, és feltétlenül titokban akarja tartani a tárgyalásokat. A Gazprom viszont nyilvánosságra hozott egy fényképet, amelyen a megjegyzés szerint Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója, Rainer Seele, a Wintershall olaj- és gázipari konszern korábbi vezérigazgatója, akit nemrég neveztek ki az OMV vezérigazgatójának is, valamint Mitschek folytat tárgyalásokat a jövőbeli együttműködésről.

Vita a Török Áramlatról

Hogy az osztrákok milyen sikerrel járnak, az egyelőre kétséges, hiszen korábban már több olyan próbálkozás is kudarcba fulladt, amellyel Ukrajnát szerették volna kikerülni. A Nabucco gázvezetéket például az orosz gáztól való függőség csökkentése végett építették volna, a projektet azonban 2013-ban Azerbajdzsán vonakodása miatt jegelték. Az előzetes tervek szerint a vezeték Türkmenisztánon és Azerbajdzsánon keresztül évi 26–32 milliárd köbméter gázt jutatott volna a nyugat-európai országokba. A vezeték alternatívájaként Oroszország a Déli Áramlat gázvezeték projektet dolgozta ki, amely révén Ukrajnát elkerülve szállítottak volna orosz gázt Európa déli része felé. A projektet azonban tavaly leállították, és helyette Moszkva a Török Áramlat építését szorgalmazza. Ez utóbbi a tervek szerint évi 63 milliárd köbméter gázt szállítana 2020-tól. A Die Presse úgy tudja, a Gazprom a török–görög határig vinné el a gázt, ahonnan az Európai Uniónak kellene az új vezetéken keresztül a továbbszállításról gondoskodnia. Erről folyhattak a tárgyalások a Gazprom és az OMV illetékesei között.

Az osztrák lap szerint egyelőre azonban abban sincs végleges döntés, hogy Törökországon vagy Bulgárián keresztül húzódjon a Török Áramlat. Brüsszel azt szorgalmazná, ha az EU-tagállam Bulgárián keresztül juttatnák a gázt Európába. Orosz parlamenti források szerint a Gazprom az orosz parlament energiaügyi bizottságának ülésén azt mondta, a Török Áramlat gázvezetéket a Fekete-tengerben először csak addig a pontig építik ki, ahonnan mind Törökország, mind Bulgária irányába lehetséges a folytatás.

A Török Áramlat kérdése Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdogan török elnök elmúlt hétvégi bakui találkozóján is szóba került. Putyin tájékoztatni fogja Alekszej Millert, a Gazprom energiavállalat elnökét bakui tárgyalásainak eredményeiről, majd Miller szakértői szinten folytatja a projekt megvitatását – közölte Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője, de további részleteket nem árult el.

Szlovákia sem marad ki

Nemrég Robert Fico szlovák kormányfő is bevallotta, Szlovákiának hatalmas veszteséget jelent, ha Oroszország 2019 után nem Ukrajnán keresztül továbbítja a földgázt az európai államokba. A kormányfő ezért az e hónap eleji moszkvai tárgyalásain is felvetette a Szlovákia számára megoldást jelentő Eastring (Keleti gyűrű) projektet. Ez Szlovákiából Magyarországon át Romániába vezetne, és két változat is létezik a Bulgárián át Törökországig menő szakaszra. A Török Áramlattal való összekapcsolás érdekében fordított irányban való működésre is alkalmassá kellene tenni a Bulgáriában húzódó transzbalkáni vezetéket. Az Eastringet 2018-ban állítanák üzembe. Évi 20 milliárd köbméter gáz továbbítására lenne alkalmas. Hogy mindehhez mit szólnak az oroszok, azt egyelőre nem tudni. Medvegyev szerint a Robert Fico által Moszkvában ismertetett Eastring tervével még csak ismerkednek. (mi, MTI, TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?