<p>Szlovákia a világ 38. leggazdagabb országa – derül ki az Allianz biztosítótársaság most közzétett Global Wealth Report jelentéséből, amely több mint 50 ország háztartásainak az anyagi helyzetét vizsgálta. Konzervatív pénzügyi szokásaink miatt azonban az elmúlt időszakban csak csekély mértékben sikerült gyarapítani a vagyonunkat.</p>
Van pénzünk, de nem fialtatjuk megfelelően
Pozsony |
Az egy főre jutó átlagos pénzügyi vagyon Szlovákiában tavaly 4,2 százalékkal nőtt, elérve a 4930 eurót, míg az Allianz listájának első helyén szereplő Svájcban 146 540 euró volt. Mindehhez persze hozzá kell tenni, hogy az elemzésben az ingatlanvagyon nincs benne, a kutatás csak a pénzügyi termékekre – bankbetétre, értékpapírra, biztosításra –, vagyis a megtakarításokra fókuszál. Az Allianz által vizsgált több mint 50 országban tavaly átlagosan csaknem 10 százalékkal nőtt a pénzügyi vagyon, amire 2003 óta nem volt példa. A vizsgált háztartások összesített pénzügyi vagyona így elérte a 118 milliárd eurót. Akik a pénzüket értékpapírokban tartották, még ennél is nagyobb mértékben, átlagosan 16,5 százalékkal lettek gazdagabbak. Svájc után egyébként a világ második leggazdagabb országa, már ami a háztartások vagyonát illeti, az Egyesült Államok, ahol egy háztartásra átlagosan 119 570 euró jut. A harmadik helyen Belgium található, 78 300 euróval. A 4,2 százalékos szlovákiai növekedés mindezek fényében nem kiemelkedően jó adat, hiszen még a keleti uniós tagállamok mutatóitól is elmarad, Európában pedig a második legalacsonyabb növekedés. Az Allianz ezt a szlovákiai háztartások konzervatív pénzügyi szokásaival magyarázza. Hosszabb távon ugyanis Szlovákiában a legnagyobb azok aránya, akik az egyre kisebb hozamot biztosító bankbetéteken tartják a pénzüket, míg a nagyobb hozamot nyújtó részvények vásárlásától a többség továbbra is ódzkodik. A most közzétett felmérés alapján a szlovákiai háztartások pénzügyi vagyonának a 63 százalékát teszik ki a bankbetétek. További részletek hétfői nyomtatott kiadásunkban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2025. 01.06.
Mérhető-e a gazdagság?
2025. 01.02.
Kassa 2025-ben is több milliót fordít fejlesztésre
2024. 12.12.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.