<p>A gazdasági válság újabb országok gazdaságát, iparát ássa alá, ezt mutatják a Törökországból, Ukrajnából, sőt a Szlovéniából érkező hírek is. Törökország és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elvi megállapodásra jutott egy újabb IMF-hitelkert alapfeltételeiről, jelentette pénteken Mehmet Simsek gazdasági miniszterre hivatkozva a török sajtó.</p>
Újabb országokat ér el a válság
A Radikal című napilap szerint a Törökországnak három évre nyújtandó hitel teljes összege elérheti a 45 milliárd dollárt, más lapok viszont kisebb összegeket említenek. Eredetileg 20 milliárd dolláros hitelről volt szó. Törökország korábbi, 10 milliárd dolláros hitelmegállapodása az IMF-fel tavaly májusban járt le.
Az IMF-fel a készenléti hitelmegállapodásról folytatott tárgyalásokat januárban felfüggesztették a kormányzati kiadásokkal és az adózással kapcsolatos nézetkülönbségek miatt. Tavaly Törökország hazai összterméke évi átlagban 1,1 százalékkal nőtt, a 2007-es, 4,7 százalékos többlet után. A tavalyi első negyedévben még 7,3 százalékos volt a növekedés éves összehasonlításban, az utolsó negyedévben már 6,2 százalékos a visszaesés. Az ipari termelés idén februárban negyedével kisebb volt az egy évvel korábbinál.
Az állami támogatás elmaradása miatt tömeges elbocsátásokat jelentett be a két legnagyobb ukrán gépkocsiipari társulás. A Petro Porosenko politikus és nagyvállalkozó érdekeltségébe tartozó Bogdan Korporáció 3,5 ezer dolgozójától válik meg, mert járműveinek eladása öt-hatszorosára zsugorodott. Az eredetileg 11,5 ezer alkalmazottat foglalkoztató Bogdan korábban már elbocsátotta kétezer munkatársát, így a mostani létszámleépítést követően hatezer dolgozóval működik tovább.
Jelentős létszámleépítést jelentett be az Ukravto gépkocsiipari társulás is a hozzá tartozó dél-ukrajnai Zaporizzsja Autógyárnál (AvtoZAZ), amely ezer dolgozójától válik meg a közeljövőben. Tariela Vaszadze parlamenti képviselő, az Ukravto társtulajdonosa elmondta: annyi gépkocsit kell gyártani, amennyi eladható, de legalább 90 ezret, s ennek megfelelően kell csökkenteni a jelenleg kilencezres dolgozói létszámot.
Az idei első negyedévben a VAZ és Hyundai személygépkocsikat gyártó Bogdan Korporáció több mint háromszorosára csökkentette a termelését a tavalyi év azonos időszakához képest, míg a válság alatt a társulás gyártási kapacitása öt-hatszorosával lett kisebb.
Szlovéniában is erősen csökkent az ipari termelés februárban: az ágazat 22,3 százalékkal esett az egy évvel korábbihoz képest. A szlovén gazdaság az idén várhatóan 6 százalékkal fog zsugorodni egy szlovén kutatóintézet előzetes számítása szerint, jelezvén, hogy a válság elérte az euróövezet utóbbi két évben leggyorsabban növekvő gazdaságát is. Csütörtökön egy kormány közeli kutatóintézet még 4 százalékos visszaesést jósolt. A szlovén gazdaság 2007-ben 6,8 százalékkal, 2008-ban 3,5 százalékkal nőtt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.