<p>A közép- és főiskolákból frissen kikerülő fiatalok körében rendkívül magas a munkanélküliség. Egyes kategóriákban eléri akár a 30%-ot is, miközben az állam részéről hiányoznak a valóban hatékony támogatási mechanizmusok.</p>
Túl sok a fiatal állástalan
„A munkáltatók elsősorban a tapasztaltabb alkalmazottakat keresik, ráadásul a gazdasági válság miatt a munkapiaci lehetőségek sokkal korlátozottabbak, mint korábban” – nyilatkozta Peter Paška, a ProAct People Slovensko személyzeti ügynökség igazgatója, aki szerint a főiskolákról, egyetemekről kikerülők körében 30%-hoz közelít a munkanélküliségi ráta. Nem jobb a helyzet a középiskolát végzettek körében sem. A szakközépiskolákból kikerülők 32, míg a szakmunkásképzők érettségivel végződő szakain tanulók 28%-a képtelen munkát találni. Valamivel könnyebben helyezkednek el a szakmunkásképzőt végzettek, esetükben 21% körül mozog az állástalanok száma.
A fenti adatok ellenére Paška szerint az állam mindeddig csak nagyon keveset tett a fiatalok munkához juttatása érdekében. „Az állam inkább a legkülönfélébb munkanélküliségi segélyek kifizetésére összpontosít, amelyek a tapasztalataink szerint nem elég hatékonyak” – állítja Paška. Szerinte valóban hatékony megoldásnak az számítana, ha például a munkáltató által a frissen végzett fiatalok számára fizetett bér egy részét bizonyos ideig az állam állná. Ezzel nagyjából hasonló kiadásai lennének, mint ha segélyt fizetnének a fiataloknak, ugyanakkor segítenének beilleszkedni nekik a munkapiacra. „Ez az Európában elterjedt modell a „horgászbot” ajándékozására hasonlít, míg nálunk az állam továbbra is inkább „halat” ad a rászorulóknak a segélyek formájában” – vallja a ProAct People igazgatója.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.