Tovább terjeszkedhet a magyar Mol

Budapest. A már jó ideje tartó huzavona után tegnap – a múlt heti bejelentésnek megfelelően – tényleg döntött a lengyel fél a PKN Orlen 17,58 százalékos pakettjének sorsáról. A Nafta Polska az OMV-vel szemben a Mol Rt.

Budapest. A már jó ideje tartó huzavona után tegnap – a múlt heti bejelentésnek megfelelően – tényleg döntött a lengyel fél a PKN Orlen 17,58 százalékos pakettjének sorsáról. A Nafta Polska az OMV-vel szemben a Mol Rt.-t választotta ki, azaz a magyar társasággal folytat kizárólagos tárgyalásokat a részvénycsomag értékesítéséről. Hírügynökségi értesülések szerint a privatizációs ügylet keretében a PKN is vásárolna Mol-részvényeket. A Mol Rt. kérésére a Budapesti Értéktőzsde tegnap délután felfüggesztette a kőolajipari cég papírjainak kereskedését, a lengyelországi sikerről szóló híradás csak később látott napvilágot.

A magyar társaság a lengyel vállalat részvényeiért a piaci ár mintegy kétszeresét, darabonként 30 zloty feletti összeget adna, ami összességében több mint félmilliárd dolláros vételárat jelent. A helyzetben ugyanakkor némi bizonytalanságot jelent, hogy a lengyelországi választásokon győztes Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) egyik kincstárügyiminiszter-jelöltje már korábban többször szót emelt a lengyel folyékonyüzemanyag-piac együttesen 80 százalékát ellenőrző két társaság – a Rafineria Gdanska és a PKN Orlen – eladása ellen. A politikus úgy vélte, jobb lenne, ha a két cégből egy közös nemzeti olajkonszernt hoznának létre. Az SLD kilátásba helyezte, hogy minden, a jelenlegi kormány utolsó időszakában hozott privatizációs döntést felülvizsgál, és szükség esetén visszavon. Az is tény viszont, hogy a súlyos költségvetési deficit ismeretében az SLD-kormánynak is jól jönne a két olajipari vállalat eladásából származó várható bevétel. Szakértők szerint az a legfőbb kérdés, hogy a vásárlás milyen módon történik meg. A részvénycsere mellett másik lehetőségként az is felmerülhet, hogy a 17,58 százalék egy részéért adna részvényt a Mol, a maradékot pedig készpénz formájában fizetné ki. Ez a verzió azért valószínű, mert a lengyel kormány csak ebben az esetben jutna tényleges készpénbevételhez, amelyre pedig a súlyos költségvetési deficit miatt égető szüksége volna. Az ügylet lebonyolításához a legegyszerűbb megoldás új részvények kibocsátása lenne, amelyeket a PKN jegyezne le, a befolyt összegből pedig a Mol PKN-részvényeket vásárolna.

Lengyelország még augusztus elején kért árajánlatot a PKN Orlen 17,58%-os részvénycsomagjára a magyar Mol-tól és az osztrák OMV-től. A PKN Lengyelország legnagyobb kőolaj-finomítója és kőolajtermék-forgalmazója. Meghatározó nagy- és kiskereskedelmi hálózattal rendelkezik, ami magában foglalja a legnagyobb lengyel töltőállomás-hálózatot is. (m, o, f)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?