Többen is érdeklődnek

A kormány 2001 június derekán döntött a Szlovák Gázművek részleges privatizálásáról. A Dzurinda-kabinet döntése értelmében a magánosításra szánt 49 százalékos részvénycsomagot nem darabolják fel, hanem egyetlen stratégiai befektető vagy konzorcium szerezheti meg.

A kormány 2001 június derekán döntött a Szlovák Gázművek részleges privatizálásáról. A Dzurinda-kabinet döntése értelmében a magánosításra szánt 49 százalékos részvénycsomagot nem darabolják fel, hanem egyetlen stratégiai befektető vagy konzorcium szerezheti meg. Az SPP ügyében privatizációs tanácsadóként felkért Credit Suisse First Boston már korábban jelezte: egy csomagban kellene értékesíteni a részvényeket. Eredetileg 2001 végéig kellett volna magánkézbe adni a cég közel felét, jelenleg 2002 első negyedéve látszik reálisnak. A PriceWaterhouseCoopers szerint a kisebbségi részvénycsomagért 3 és 7 milliárd dollár közötti bevétel várható. Marek Jakoby, a M.E.S.A. 10 társaság elemzője szerint a majdani privatizációs bevétel 3 és 4,5 milliárd dollár között alakulhat, vagyis akár 200 milliárd korona is befolyhat az államkasszába. Az összeg világosan jelzi: Szlovákia legnagyobb privatizációs akciójáról van szó.

A gázművek magánosítása iránt összesen 9 befektető érdeklődik; eddig hivatalosan a német Ruhrgas, a francia Gaz de France és az olasz SNAM alkotta konzorcium, továbbá az RWE Gas német gázipari cég, bár ez utóbbi lehet, hogy csak közvetve venne részt a tranzakcióban, valamint az orosz Gazprom, a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), – ez utóbbi nem tart igényt a teljes részvénycsomagra – jelezte vételi szándékát. A legutóbbi értesülések szerint az amerikai Williams gázipari nagyvállalat szintén átvilágítja az SPP működését. (shz)

A vételárat befolyásoló tényezők

- A hazai gázár felszabadításának ütemterve, jelenleg ugyanis a lakossági gázár államilag támogatott;

- A gázművek infrastruktúrájának állaga, főleg a vezetékek és tározók műszaki állapota;

- A cég sikeres profiltisztítása, a gáziparhoz nem kötődő leányvállalatok eladása;

- A Ducký-váltók ügye;

- Szlovákia belpolitikai helyzete;

- A geopolitikai helyzet, a Jamal II. gázvezeték nyomvonalának véglegesítése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?